• Zveřejněno: 07.06.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH se sídlem v Táboře. Družstvo bude více dodávat do Německa, do mlékárny Goldsteig v Chamu, a to kvůli vyšší ceně. Pro Madetu to může znamenat roční propad tržeb až miliardu korun; zatím si zajistila 50 tisíc litrů od jiných dodavatelů. Ve svém zpravodajství to v pátek uvedla Česká televize.

Madeta denně zpracuje 950 tisíc litrů mléka. Mlékárna tak bude muset podle generálního ředitele Milana Teplého snížit výrobu trvanlivého mléka i omezit sušení mléka. „Budeme vyřazovat výrobky. To všechno platí, pokud neseženeme mléko,“ prohlásil Milan Teplý.

Podle předsedy představenstva družstva JIH Karla Bednáře je hlavním důvodem této změny výkupní cena, která je v Německu dlouhodobě vyšší. „Není to konkrétní cena v daném měsíci, ale dlouhodobě byla cena v Německu vždycky vyšší o nějakých 30, 40 haléřů, ale bylo období, kdy byla vyšší i o korunu,“ uvedl Karel Bednář.

Generální ředitel Madety Milan Teplý k tomu dodává, že argument Mlékařského a hospodářského družstva JIH je ten, že v německé mlékárně v Chamu dostanou víc a že tam dostanou akcie. „Není to z cenových důvodů, za loňský rok od nás mají nejvyšší cenu v republice,“ tvrdí Milan Teplý. Předseda družstva JIH Karel Bednář se k zisku akcií nechtěl vyjádřit.

Do Chamu nyní družstvo JIH dodává 450 tisíc litrů mléka denně, od července to bude řádově 650 tisíc litrů. Do Madety bude JIH od července dál dodávat asi 430 tisíc litrů mléka denně. Celkově bude JIH polovinu produkce dodávat do Německa, polovinu do Česka.

V současné době měla Madeta 230 dodavatelů, přičemž přijde asi o čtyřicet z nich. Přestanou jí dodávat výrobci patřící pod družstvo JIH z okresů Český Krumlov a Jindřichův Hradec. „Budeme jezdit pro mléko sto kilometrů na Moravu. Mají (JIH) na to právo. Rozhodli se, řekli nám o tom s nějakým předstihem, po třiceti letech nás zařadili mezi horší odběratele,“ uvedl Milan Teplý.

Mlékařské a hospodářské družstvo JIH má pod kontrolou 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů mléka. JIH má asi 190 členů – prvovýrobců.

Podle ředitelky jihočeské Agrární komory ČR Hany Šťastné není dobré to, že největší mlékařské odbytové družstvo JIH a největší jihočeská mlékárna nedokážou najít maximální úroveň spolupráce, která je logicky nejvýhodnější jak pro region, tak pro zúčastněné strany. Agrární komora ČR, dále ovedla Hana Šťastná, nezasahuje do dodavatelsko-odběratelských vztahů. Podle ní bavorští partneři družstva JIH jsou už v úzkém obchodním kontaktu již 15 let, takže se dá předpokládat, že jednak díky ověřeným vztahům za ta léta a také i asi kvůli cenové politice, dospělo družstvo JIH k tomuto rozhodnutí.