• Zveřejněno: 23.08.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Navrhovaný jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 6000 korun by mohl mít i podobu každoměsíčního příspěvku 500 korun vypláceného po dobu 12 měsíců. V Otázkách Václava Moravce České televize to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která chce návrh na bonus pro důchodce předložit vládě. Ve hře je ale podle ní i varianta, že by důchodci nedostali jednorázový bonus, ale že by se měsíční pětisetkorunový příspěvek natrvalo připojil k zákonné valorizaci důchodů.

Jana Maláčová v sobotu uvedla, že jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6000 korun označovaný jí jako rouškovné by se mohl vyplatit ještě letos před Vánocemi. O jednorázovém příspěvku pro důchodce v končícím týdnu mluvili i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh měl ale. podle každého z nich, jiné parametry.

Andrej Babiš nejprve koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 korun. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 korun. Andrej Babiš následně prohlásil, že by valorizace důchodu mohla vzrůst až o 500 korun Průměrný starobní důchod byl koncem března 14.397 korun.

Poslankyně Pirátů Olga Richterová již v sobotu uvedla, že kvůli jednorázovému příspěvku mohou někteří senioři ztratit nárok na příspěvek na bydlení na tři měsíce. Jana Maláčová dnes reagovala, že je otevřená tomu, že 6000 korun se rozpočítá na 12 pětisetkorunových příspěvků s tím, že "pokud to nebude exekutovatelné a nebude to mít dopad na dávky na bydlení". "Pokud to bude chtít koaliční partner, může to být 500 (měsíčně) nad rámec zákonné valorizace," uvedla Jan Maláčová, jako další možnost. Tato varianta by ale byla, podle ní, technicky těžko proveditelná.

V případě, že by se nakonec vyplatil jednorázový příspěvek 6000 korun, nebude Jana Maláčová, podle svých slov, požadovat v příštím roce navýšení důchodů vyšší, než je zákonná valorizace.

Česká televize k tomu dále uvádí, že alternativou k jednorázovému příspěvku by mohla být valorizace důchodů, přičemž s myšlenkou vyšší valorizace nebo jednorázového příspěvku přišla již na počátku srpna ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček hovořil o plošném zvýšení důchodů o 300 až 400 korun nebo jednorázovém příspěvku „v řádu tisíců ročně“.

Premiér Andrej Babiš chce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem o konečné podobě růstu důchodů jednat v pondělí. Zvolenou variantu potom společně oznámí.

  • Zdroj: Česká televize, České noviny