• Zveřejněno: 19.06.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ujistil, že pomoc zaměstnancům Liberty Ostrava je v tuto chvíli prioritou. Řekl to novinářům, po úterním jednání s představiteli odborů i Úřadu práce ČR o situaci v této hutní společnosti. Kolik pracovníků v Liberty zůstane, bude záležet na tom, jaký investor firmu získá, dodal ministr. Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo vyzval zaměstnance, aby nepodávali výpovědi. Podnik je v insolvenci a většina jeho provozů od Vánoc stojí. Stovky zaměstnanců v pondělí podaly žádost o náhradu nevyplacené mzdy. Dokumenty zpracovávají přímo v areálu podniku týmy pracovníků úřadu práce.

Stát bude, podle ministra Jurečky, hledat cestu, jak by případně mohl vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce, aby je v podniku udržel. „Pokud se má podnik znovu rozjet, tak potřebujeme lidi udržet, aby nepodávali hromadné výpovědi. Děláme maximum pro to, abychom složitou a vypjatou situaci dokázali pomoci co nejlépe zvládnout, aby lidé mohli v průběhu prázdnin nastoupit do nové Liberty s novou perspektivou,“ řekl ministr Jurečka.

Podle ministra Jurečky by byl „ideální scénář“, kdyby se případní investoři mohli co nejdříve seznámit se stavem provozů a podali svou nabídku. „Já vím o dvou velmi vážných zájemcích. Že se v tom příštím, možná přespříštím týdnu objeví další, nelze vyloučit,“ řekl šéf rezortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Podle ministra Jurečky je cíl lidi udržet, aby nový zájemce mohl po nástupu výrobu spustit a nemusel nové pracovníky hledat. Řekl, že ví o dvou zájemcích o hutní podnik. Na dotaz novinářů nevyloučil, že by se mohli hlásit ještě další. Doufá, že by se výroba mohla obnovit o prázdninách. „Vnímáme pozitivně, že se tu objevují strategičtí investoři. Pevně věřím, že se podaří zachovat co nejvíc pracovních míst,“ konstatoval předseda OS KOVO Roman Ďurčo.

Zaměstnanci mohou o náhradu za nevyplacené mzdy žádat od pondělí. První den to, podle generálního ředitele Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Daniela Krištofa, udělalo 437 lidí. Ve firmě fungují mobilní týmy, které žádosti přijímají. „Peníze bychom mohli lidem začít posílat příští týden,“ řekl ředitel Krištof. Novináři se dále dozvěděli, že většina lidí žádá o náhradu rovnou za celé tři měsíce. Tříměsíční výdaje, včetně odvodů, by mohly být kolem miliardy korun. Zároveň podotkl, že i pro tyto případy se platí odvody ze mzdy na politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel na ni z vyměřovacího základu zaměstnanců posílá 1,2 procenta.

Na další otázku novinářů, co bude s výplatami pro zaměstnance v huti Liberty, tedy v případě, že se během prvních tří měsíců nerozhodne o novém investorovi a o spuštění provozu této huti, ministr Jurečka odvětil, že o možném prodloužení výplaty, tj. o měsíc či dva, chce jednat s lídry koaličních stran. Připravil by potom rychlou novelu zákona, která by to umožnila.

Další z novinářských dotazů na ministra Jurečku, se týkal toho, zda se toto řešení situace v huti Liberty týká i společnosti Tameh Czech. To je společnosti, která byla dosud dodavatelem energií pro výrobu v huti Liberty, a která, z důvodu nezaplacení pohledávek ze strany huti Liberty, jí přestala tuto energii dodávat, což způsobilo zastavení jejího provozu. Na to ministr Jurečka odpověděl, že v poslední době s vedením společnosti Tameh osobně nejednal, takže nemůže podat bližší informace k tomu, jak tato společnost dále řeší svoji situaci.

Hutní společnost Liberty Ostrava, která na sebe nedávno sama podala insolvenční návrh, má téměř pět tisíc zaměstnanců. Převážná část je ale od prosince doma. Huť v insolvenčním návrhu uvedla, že je v platební neschopnosti a její závazky po lhůtě splatnosti, které není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. S hospodářskými potížemi se podnik potýká od loňského podzimu. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina provozů Liberty stojí.