Svět práce neustále prochází dynamickými změnami. Působí na něj celá řada zásadních vlivů od demografických změn přes nutnost přechodu na udržitelný model hospodářství až po masivní technologické proměny všech částí ekonomiky. Mezinárodní organizace práce (ILO) proto zahájila iniciativu „Budoucnost práce„, jejímž cílem je porozumění, jak čelit novým výzvám a efektivně na ně reagovat. Za přítomnosti předsedy vlády Švédska a prezidenta Mauricia zřídila Mezinárodní organizace práce (ILO) mezinárodní orgán na vysoké úrovni, který se bude výzvami rychle se měnícího světa práce zabývat.
Očekává se, že tento globální orgán provede důkladné prozkoumání budoucnosti práce, které umožní poskytnutí analytického základu pro sociální spravedlnost v 21. století. Komise se zaměří zejména na vztah mezi prací a společností, na výzvu vytvořit slušné zaměstnání pro všechny, organizaci práce a výroby a řízení práce.
Při svém vystoupení generální ředitel Mezinárodní organizace práce (ILO) Guy Ryder připomněl, že jde o klíčovou problematiku naší doby, která stále více zasahuje do politického života a definuje naděje, ale někdy také i obavy rodin po celém světě.
"Je zásadně důležité, abychom tyto výzvy konfrontovali s přesvědčením, že předem není rozhodnuto o budoucnosti práce. Budoucnost je otevřená, nerozhodují o ní jenom technologie nebo demografický vývoj. Je to budoucnost, kterou musíme vytvořit my v souladu s hodnotami a preferencemi, které si vybereme a politikami, které navrhneme a budeme realizovat“, uvedl.
Švédský premiér Stefan Löfven uvedl: "Nemůžeme zastavit vývoj, ani bychom se neměli o to pokoušet. Je nutné postupovat společně: využívat inovace ke zlepšení každodenního života milionů lidí, nové technologie k budování čistší a udržitelnější společnosti a současně vytvářet nová pracovní místa s lepšími podmínkami pro všechny. Tyto cíle jsou jádrem činnosti této komise. "
Členové Komise vypracují nezávislou zprávu, která bude předložena na výroční konferenci Mezinárodní organizace práce (ILO) v roce 2019.
Během uplynulých 18 měsíců uspořádaly tripartitní složky Mezinárodní organizace práce (ILO) - vlády, organizace zaměstnavatelů a zaměstnanců národní dialogy ve více než 110 zemích před zahájením této globální komise. Výsledky dialogů budou sloužit jako podklad pro zprávu globální komise.
Práce globální komise se především zaměří na následující čtyři tématické okruhy:
- Práce a společnost
- Důstojná práce pro všechny
- Organizace práce a výroby
- Řízení práce
Mezinárodní organizace práce (ILO) patří k organizacím, které dlouhodobě sledují svět práce, věnují se tématu klesající síly práce ve srovnání s kapitálem, rostoucí nerovnosti i odborové organizovanosti. Analýzy ILO patří k tomu nejlepšímu, co je možné v této oblasti najít.