• Zveřejněno: 05.03.2024

V pondělí 4. března 2024 se uskutečnilo mimořádné jednání vedení Agrární komory České republiky a Zemědělského svazu České republiky. Hlavním tématem byly protestní akce zemědělců a jejich podoba. Jednání se účastnili také předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů František Winter, prezident Společnosti mladých agrárníků České republiky David Brož a předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje Václav Koutný.

Po skončení tohoto mimořádného jednání AK ČR a ZS ČR jsme obdrželi komentář prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala, který publikujeme níže:

„Situace v českém zemědělství je alarmující. Přes osobní snahu ministra zemědělství Marka Výborného se nepodařilo vyjednat v rámci pětikoalice zásadní posun v našich prioritách, které by českým zemědělcům skutečně pomohly. Patří k nim vyřešení přebytku zemědělských komodit na evropském trhu, které způsobily bezcelní dovozy ze třetích zemí, splnění slibu vlády na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově, nedanění evropských dotací, snížení daně na zemědělskou půdu na loňskou úroveň nebo snížení byrokracie. Hraje se nyní o existenci zemědělců, kteří produkují komodity pro výrobu potravin, a nemůžeme déle čekat. Po dnešním mimořádném jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory České republiky a představenstva a kontrolní komise Zemědělského svazu České republiky jsme potvrdili datum protestních akcí, které se uskuteční 7. března v Praze a dalších regionech. Bude se jednat o jízdy zemědělské techniky a shromáždění zemědělců před sídlem Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii. Současně vyzýváme všechny zemědělce bez ohledu na velikost či výrobní zaměření, aby se k nám připojili. Prosíme také obyvatele Prahy a dalších velkých měst o trpělivost, naším cílem není znepříjemňovat život lidem, ale upozornit na dlouho neřešené problémy zemědělců,“ říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

 

  • Zdroj: Agrární komora ČR