• Zveřejněno: 21.04.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda Petra Fialy je už téměř 500 dní u moci. Nazrál tedy čas k tomu, abychom vyhodnotili její činnost a zejména porovnali, co před volbami slibovala a co skutečně dělá, napsal hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora pro Echo24.cz. Zároveň však upřesňuje, že předvolební sliby nepřinášela ani vláda ani strany, ale dvě předvolební koalice, které vytvořily vládní koalici. Načež konstatoval, že na první pohled se tak může zdát, že vlastně nikdo není odpovědný za sliby. Načežý vzápětí uvádí, že koalice Spolu je ve vládě jasně dominantní a hodně lidí ji kvůli slibům volilo. „Já bych si proto na ni s dovolením posvítil,“ dodává.

Ve své úvaze připomíná, že koalice Spolu před volbami zveřejnila 13 bodů, proč ji volit. Většina bodů byla politická. Ty odmítl komentovat, ale zaměřil se na body s číslem čtyři až šest, které byly jasně ekonomické.

Jednalo se o tyto body:

  1. My vám daně nezvýšíme.
  2. Zabráníme bankrotu státu.
  3. Jsme jedinou pravicovou volbou

Načež k tomu uvádí, že zatímco před volbami slibovali politici koalice Spolu nezvyšovat daně, dnes už víme, že ODS, jako hlavní motor této koalice, bojuje za změnu sazeb DPH, kde by výsledkem mělo být vyšší inkaso ve výši 24 mld. Kč. To znamená jasné zvýšení daní.

Z nejnižší do nejvyšší sazby přitom mají přejít i takové položky jako vodné a stočné, s čímž většina politiků vládní koalice nesouhlasí. ODS tedy rozhodně nedodržela slovo. Podle Vladimíra Pikory pikantní na tom je, že zatímco se diskutuje o zvýšení DPH na vodu, měla by právě, podle ministra financí za ODS klesnout daň u loterií. „Nikdo to nechápe, nikdo tomu nerozumí, ale bude se o tom vážně diskutovat. Nepochopitelné,“ dodává.

Ekonom Pikora dále vysvětluje, že navrhované zvýšení daní u DPH, nemusí být pro řadové občany zřejmé, protože vzniká zde chaos, a to tím, že když se ze tří sazeb dělají dvě. Některé položky jdou nahoru a některé zase dolů. Jasný růst daní je ale v případě tzv. windfall tax, což je zcela nová daň uvalená na vybrané podniky. Načež dodává, že podobné to je s odvodem z nadměrného zisku. „Vláda si zde slibovala vybrat dodatečných 100 miliard do rozpočtu. Dnes už víme, že sama vláda počítá s tím, že vybere jen 40 mld. Kč,“ konstatuje Vladimír Pikora.

Podle něho je, v každém případě, tato daň v rozporu s předvolebním slibem. „Tato daň totiž neměla nikdy vzniknout. Pokřivila tržní prostřední, poničila kapitálový trh a nepřinesla efekt, který si od toho vláda slibovala. Z mého pohledu to bylo zbytečné porušení slibu voličům. Jidáš zradil za 30 stříbrných, Fialova vláda za 40 mld. Kč,“ ,konstatuje Vladimír Pikora.

Poté se ekonom Pikora zaměřil na otázku možného bankrotu, jak tím často straší někteří politici. Podle něho bankrot v horizontu několika let nehrozil. Uvedl, že rating České republiky je v porovnání s okolními státy velmi dobrý. „Nicméně už to není to, co to bývalo. V květnu 2022, tedy za vlády Petra Fialy, totiž zhoršila výhled ratingu mezinárodní ratingová agentura Fitch, kterou v srpnu téhož roku následovala agentura Moody’s. O nějakém snížení rizika bankrotu tedy nelze mluvit. Ba naopak, riziko je v očích agentur vyšší,“ vysvětlil.

Načež dále uvádí, že během roku 2023 se hospodaření státu ještě více zhoršilo. Zatímco na celý rok má vláda naplánovaný deficit ve výši 295 mld. Kč, tak už v březnu dokázala vygenerovat deficit 166 mld. Kč. Dosažení plánovaného cíle, aniž by se něco změnilo, je tedy málo pravděpodobné.

Přičemž dodává že nelze hodnotit jen rok 2023. „Ke konci března (loňského roku – pozn. red.) měla vláda za sebou necelých 50 dní u moci, za stejnou dobu už ale vytvořila dluh 564 mld. Kč. Každý den tak v průměru vytvořila dluh 1,15 mld. Kč. Každou vteřinu své vlády nás tedy zadlužila o více než 13 tisíc Kč. To je šílené hospodaření,“ píše Vladimír Pikora.

„Ano, můžeme argumentovat válkou na Ukrajině apod. Nicméně, pokud někdo sliboval, že nás vzdálí bankrotu, tak lhal. Pokud někdo jen tvrdil, že za jeho vlády nezbankrotujeme, tak sice nelhal, ale zbytečně vytvářel dojem, že nám bankrot hrozí. Ten nám, jak jsme si už řekli, od vzniku ČR nikdy nehrozil,“ sděluje ve své úvaze Vladimír Pikora.

Pokud jde o slib, že koalice Spolu je jediná pravicová volba, tak, podle Vladimíra Pikory, jsou na stole dvě otázky: a) byla Spolu jediná pravicová volba, b) je Spolu vůbec pravicová? Načež dodává, že si myslí, že u obou otázek lze odpovědět: „Ne“.

Druhou věcí je pravicovost koalice Spolu. Podle něho je především otázkou, si ujasnit, jak vypadá pravicová strana. „Já si pod pravicovou vládou představuji to, že bude hájit trh, bojovat proti dotacím, snižovat daně, snižovat dluh, snižovat počet státních zaměstnanců, privatizovat a tak dále,“ konstatuje Vladimír Pikora.

Zároveň dodává: „Jaká je realita?“ Přičemž uvádí, že počet státních zaměstnanců roste. V roce 2021, kdy se dostala k moci vláda Petra Fialy, měl stát 482 tisíc zaměstnanců, v roce 2022 jich měla už 499 tisíc a dále roste. Podle něho jde o „šílený trend“. je šílený. Přitom dále uvádí, že pokud se něco nezmění, tak s trochou nadsázky budou za pár let pracovat všichni lidé pro stát. Načež to dokládá dalšími údaji. Uvádí, že za posledních šest let totiž přibylo celkem přes 60 tisíc lidí ve státních službách. Kdyby byla vláda pravicová, tak tento trend zvrátí. Stát se ovšem nezmenšuje, naopak každým rokem je vyšší nárůst zaměstnanců. Navíc rostou daně a dluh. Podle ekonoma Pikory by měl v této chvíli stát rozprodat majetek, jako je například hotel Thermal. „Místo privatizací však přichází na řadu diskuse o zestátnění ČEZu. To opravdu není pravicové. Na pravicovou vládu si budeme muset počkat,“ dodává Vladimír Pikora.

  • Zdroj: Echo24.cz