V České republice je nyní více než 421 tisíc invalidních důchodců. Současná vláda slíbila navýšit jejich invalidní důchody. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní pokladnu? Vláda uvažuje o nárůstu invalidních důchodů, ovšem s tímto zvýšením vyvstávají i otázky:
O kolik vzroste invalidní důchod?
Invalidní důchod v ČR vzrostl od roku 2006 nominálně o více než třetinu. Naproti tomu průměrná mzda vzrostla nominálně více než o polovinu. Pokud by se invalidní důchod zvýšil o 10 %, tak by se průměrný invalidní důchod 3. stupně dostal na hranici hrubé minimální mzdy v tomto roce.
Ministerstvo práce a sociálních věcí i předseda vlády se shodují, že by se invalidní důchody zvýšit měly. Hovoří se o růstu do desíti procent. Pro zajímavost: při srovnání s našimi západními sousedy máme téměř dvojnásobný počet invalidních důchodců než v Německu, a více než dvojnásobek v Rakousku. Naopak na Slovensku je invalidních důchodců v přepočtu na obyvatele ještě více než u nás. Pokud by tedy invalidní důchody vzrostly o 10 %, pak by průměrná výše invalidních důchodů byla následující:
Stupeň invalidity Průměrná výše sólo důchodů Průměrná výše sólo důchodů po zvýšení o 10 %
1. stupeň 6 239 Kč 6 863 Kč
2. stupeň 7 216 Kč7 7 938 Kč
3. stupeň 11 074 Kč 12 181 Kč
Zdroj: Česká televize
Kdy vzroste invalidní důchod?
Invalidní důchod by mohl vzrůst již v roce 2019. Příští rok však porostou i starobní důchody, rodičovská, chystají se další mandatorní výdaje, zatěžující státní rozpočet. Na přesnější informace si proto budeme muset zatím počkat. V České republice bylo 30. června tohoto roku 421 896 invalidních důchodců, z čehož bylo 213 518 mužů a 208 378 žen. Před půl rokem ČSSZ uváděla 424 242 důchodců, což je pokles o téměř 2 500 důchodců.
Jak se s léty mění počty invalidů v ČR
Počet invalidních důchodců se tedy postupem času snižoval, před deseti lety jich bylo o 100 tisíc více. Bohužel za snížení mohla převážně změna legislativy - od roku 2010 se totiž invalidní důchod mění ve starobní automaticky při dosažení důchodového věku. V posledních letech ubylo hlavně invalidních důchodců s 1. stupněm invalidity kvůli zpřísnění podmínek a také kvůli zaostávání růstu invalidního důchodu za růstem mzdy.
Počty invalidních důchodců rozdělených podle stupně invalidity mezi lety 1980 až 2016
Zdroj: ÚZIS, ČSSZ, ČSÚ a ČTK
Invalidé jako ceněná pracovní síla
V době, kdy rostou mzdy, platy státních zaměstnanců, starobní důchody i další dávky, nemělo by se jistě zapomínat ani na invalidní důchodce. Jsou totiž díky podpoře státu a rozvoji moderních technologií i žádanými zaměstnanci na trhu práce a české podniky uvádějí, že pokud pro ně vytvoří vhodné pracovní podmínky, jsou plnohodnotnými zaměstnanci.