• Zveřejněno: 18.03.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Na úterní mimořádné tiskové konferenci Hospodářské komory (HK) ČR zaznělo, že živnostníci a zaměstnavatelé jsou postiženi preventivními kroky vlády proti šíření koronaviru natolik, že naléhavě žádají o okamžitou pomoc státu. Prioritou by mělo být ochránit pracovní místa i firmy před krachem. Peníze by měly jít v první řadě na úhradu mezd a režijní výdaje. Hospodářská komora ČR o tom informuje na svých webových stránkách.

Podle zprávy HK ČR obchody a služby, které nejsou uzavřené, žádají o co nejrychlejší dodávky roušek a dezinfekcí. Mnohé provozy paralyzuje strach pracovníků. Podle kvalifikovaných odhadů Hospodářské komory ČR stát musí k záchraně tuzemské ekonomiky před kolapsem v následujících třech měsících kromě programů ČMZRB připravit přibližně 40 miliard korun.

„Na tuzemské podniky a hospodářství může aktuální situace dolehnout více než krize z roku 2009. Stát musí okamžitě zajistit pomoc podnikatelům a jejich zaměstnancům. Je nezbytné teď udržet v chodu aspoň ty obchody a služby, které jsou povolené. Jejich zaměstnanci proto potřebují hlavně vybavit ochrannými pomůckami,“ uvedl prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Podle Hospodářské komory ČR se situace začíná totiž dramatizovat i v obchodech s potravinami a drogistickým zbožím. Hlavně na vesnicích hrozí uzavření prodejen a k přerušení zásobování obyvatel, protože zaměstnanci nechtějí bez ochranných pomůcek pracovat.

Podle HK ČR bude muset vláda přesunout co nejvíce peněžních prostředků na mzdy, odvody a režijní výdaje. K alokaci peněžních zdrojů v sumě přibližně 40 miliard korun musí dojít do 10 dní, zdůrazňuje Hospodářská komora ČR. Konstatuje, že v existenčních problémech se navíc ocitli živnostníci. Kvůli tomu, že jim byla živnost zakázána, ze dne na den nemají na nájmy ani na živobytí pro své rodiny. Proto také především živnostníci a firmy s malým počtem zaměstnancům žádají konkrétní pomoc. To je, aby jim stát odložil povinné platby, úroky i pokuty z prodlení plateb. Naopak, velké firmy teď potřebují kompenzace za výplaty náhrad zaměstnanců.

Aktivace tzv. kurzarbeitu, tedy situace, kdy se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát, pomůže, podle Hospodářské komory ČR, všem zaměstnavatelům bez ohledu na jejich velikost. Bezúročné či laciné půjčky zase nejvíce potřebují firmy v cestovním ruchu. Zároveň však Hospodářská komora upozorňuje, že pro živnostníky ale nejsou půjčky od státu řešením jejich existenčních problémů.

Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý také vyzývá všechna města a obce, aby následovaly konkrétní kroky pražského magistrátu v pomoci firmám. Po jednáních s Hospodářskou komorou ČR město nebude jako pronajímatel obchodních a kancelářských budov přistupovat k restrikcím či penále a umožní nájemcům přinejmenším pozdější platby.

Vladimír Dlouhý žádá města a obce, aby firmám umožnily snížení nebo odklad úhrady nájemného, popřípadě aby alespoň nezaplacený nájem nebyl důvodem k vypovězení smlouvy. Ve vyjednáváních firem s městy jsou připraveny pomoct krajské a regionální hospodářské komory po celé zemi.

Podle bleskového šetření Hospodářské komory ČR, do kterého se zapojilo přes 1300 podnikatelů z řad jejích členů ze všech oborů a celé země, preventivní opatření proti koronaviru dolehla už na více než čtyři pětiny z nich. Největší část podniků očekává pokles tržeb o dvě až čtyři pětiny oproti tomu, co by utržili bez dopadů koronaviru. Největší potíže hlásí zejména živnostníci a menší firmy.

Řada firem bude nucena zpozdit platby svým dodavatelům. To bude mít negativní efekt na celou řadu dalších firem zapojených do dodavatelských řetězců a v konečném důsledku na všechny občany.

  • Zdroj: Hospodářská komora ČR