• Zveřejněno: 11.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Trendy současnosti ve firmách jsou práce z domova, sdílené kanceláře a odklon od pětidenní pracovní docházky. Podle deníku Právo se rovněž mění pojetí kanceláří, kdy velké firmy zmenšují jejich plochu. Zjistily, že lze fungovat, i když zaměstnanci kvůli omezení zdravotních rizik pracují z domova, a přitom ušetří za prostor.

Většina z těchto zásadních změn zůstane i po pominutí šíření nákazy, je přesvědčen Adam Zvada, zakladatel a šéf společnosti Scott & Weber, která patří k nejvýznamnějším poskytovatelům flexibilních a sdílených kanceláří v Praze. Koronavirová krize, podle něho, léta zavedenou kancelářskou rutinu tvrdě zasáhla.

Všechno se úplně otočilo, dnes je kancelář luxus, naopak dříve byla luxusem práce z domova, tvrdí Adam Zvada. Přřičemž k tomu dodává, že „tzv. open space (velké, tzv. otevřené kancelářské prostory) je rozhodně něco, co je zasaženo hodně. Už vidíme na poptávce, že neklesá průměrný počet pracovních míst, ale struktura, jak chtějí firmy sedět. Už nehledají kanceláře pro 50 lidí,“ přiblížil Adam Zvada současnou situaci.

Některé firmy se ozývají s tím, že zavřou svou centrálu, jiné si ji ponechají, ale zmenší ji a mají zájem o satelitní pobočky pro zaměstnance, aby to měli na pracoviště blízko z domova.

Podle Adama Zvady je novým normálem je to, že základní pracovní složkou je práce mimo korporátní sídlo. Myslí si, že se to už nevrátí do původního stavu, kdy všichni chodili do firmy od 9 do 17 hodin od pondělí do pátku, ať jim dojíždění trvalo dvě hodiny, nebo 30 minut.

Podle něho v současnosti chtějí firmy snížit riziko, zvýšit bezpečnost a snížit docházkovou dobu do práce. To nahrává společnostem s vyšším počtem poboček blízko bydliště pracovníků. „Co se nezmění, je, že home office čili práce z domova bude nedílnou součástí pracovní strategie firem,“ poznamenal Adam Zvada.

Podle něho budou lidé na pracoviště docházet často jen za předem naplánovanými aktivitami, zbytek pracovních povinností se bude odbývat buď osobními setkáními, nebo z domova.

Tyto úvahy potvrdila i studie společnosti JLL, podle níž by i ti zaměstnanci, kteří mají své pracoviště rádi, uvítali možnost jeden až dva dny v týdnu pracovat z domova.

Podle JLL je budoucností kombinace klasického sídla firmy v kancelářské budově s několika menšími sídly ve flexibilních či sdílených kancelářích. To umožní zaměstnancům snadnější dojíždění za prací a současně firmám flexibilnější řešení nečekaných situací nebo navyšování či snižování počtu pracovních míst.

„Všechno se to úplně otočilo, dnes je kancelář luxus, naopak dříve byla luxusem práce z domova,“ v závěru svého výkladu uvedl Adam Zvada.

  • Zdroj: Novinky.cz