• Zveřejněno: 17.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Návrh nového stavebního zákona v sobotu podpořil expertní tým prezidenta ČR Miloše Zemana. Podle zpravodajství mladé fronty DNES to, po jednání v Lánech, oznámila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Vláda zákon, který má výrazně zrychlit a zjednodušit stavební řízení, schválila na konci srpna. Podle ministryně by zákon mohl vejít v platnost na jaře příštího roku.

Experti zároveň navrhli několik úprav, které budou podle ministryně zařazeny do komplexního pozměňovacího návrhu k zákonu. Novinářům ministryně Klára Dostálová řekla, že je ochotna přistoupit na všechny pozměňovací návrhy, které povedou ke zrychlení a zefektivnění stavebního řízení. Za přípravu normy odpovídá právě ministerstvo pro místní rozvoj.

Připomínky členů expertního týmu se, podle Kláry Dostálové, týkaly fungování dotčených orgánů. „Zejména jsme debatovali o povolení k nakládání s vodami,“ řekla ministryně Klára Dostálová.

„Tak, jak jsme to domluvili s ministerstvem zemědělství, tak to povolení by platilo až při kolaudaci. A samozřejmě zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy právě říkali, že se trochu obávají, aby to nebylo pozdě, aby nestály třeba továrny, nebo nějaké stavby, které by na to nakládání s vodami nedosáhly,“ dále prohlásila Klára Dostálová. Dodala, že o tom bude ještě debatovat s ministerstvem zemědělství.

Svaz průmyslu a dopravy ČR i Hospodářská komora ČR by, podle ministryně Kláry Dostálové, také chtěly oddělit model samosprávy a státní správy u samotného stavebního povolení. Obě organizace by chtěly také zjednodušit fázi územního plánování.

Hlavními principy nového zákona jsou, podle dřívějšího vyjádření ministryně Kláry Dostálové, jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti nebo apelační princip, kdy nadřízený úřad nebude vracet věc zpět k novému projednání. 

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že zákon bude platit od jara příštího roku. Účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.

Návrh nového stavebního zákona je nyní v Poslanecké sněmovně. Ministryně by chtěla, aby jeho první čtení přišlo na řadu 27. října. Udělá vše pro to, aby Parlamentem zákon prošel ještě v tomto volebním období.

„Zatím ty lhůty odpovídají tomu, že skutečně ta platnost zákona by mohla nastat v dubnu nebo květnu příštího roku,“ uvedla ministryně Klára Dostálová. Nebude navrhovat zkrácení lhůty pro projednání zákona ve výborech.

Ministryně Klára Dostálová dále také informovala expertní tým o nových zdrojích z fondů EU. „Jde o zhruba 960 miliard korun, které budeme mít do roku 2027,“ řekla novinářům.

  • Zdroj: iDNES.cz, ČTK