• Zveřejněno: 01.07.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Kandidát Evropské lidové strany Manfred Weber se nestane předsedou Evropské komise (EK). Jak uvedla Česká televize, podle německého listu Die Welt se na tom dohodli evropští lídři na summitu G20. Premiéři zemí visegrádské čtyřky se na pátečním jednání v Praze shodli, že šéfem EK by se neměl stát nikdo z takzvaných spitzenkandidátů, mezi něž Weber patří. K obsazení klíčových unijních funkcí by mělo dojít už na nedělním mimořádném zasedání Evropské rady.

Nedělní mimořádné zasedání šéfů vlád zemí EU se koná jen dva dny před ustavující schůzí nově zvoleného europarlamentu.

Z vedoucích kandidátů se za lidovce – nejsilnější frakci v Evropském parlamentu – o post uchází Němec Manfred Weber, za socialisty Nizozemec Frans Timmermans a za liberály Dánka Margrethe Vestagerová.

Podle Die Welt se nyní na summitu G20 v Japonsku sešli představitelé zúčastněných unijních zemí s předsedou Ecropské rady Donaldem Tuskem a rozhodli, že Manfred Weber funkci předsedy Evopské komise nezíská. Německá kancléřka Angela Merkelová podle listu rozhodnutí přijala.

Podle zdroje Die Welt se chtějí předsedové států a vlád EU se zástupci Evropského parlamentu v následujících dvou dnech dohodnout na tom, zda v čele Evropské komise stane volební lídr socialistů Timmermans či někdo jiný z Evropské lidové strany. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o hlavním unijním vyjednavači pro brexit Michelovi Barnierovi, někdejší eurokomisařce za Bulharsko Kristalině Georgijevové či chorvatském premiérovi Andreji Plenkovičovi.

Princip výběru předsedy Evropské komise z volebních lídrů podporuje Německo. Proti výběru nástupce Jeana-Claudea Junckera z takzvaných spitzenkandidátů se naopak staví představitelé některých evropských zemí, například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Český premiér Andrej Babiš už dříve řekl, že někteří „spitzenkandidáti“ nemají rádi teritorium V4. „Není to o tom, že bychom zásadně trvali na někom, kdo musí být ze střední nebo východní Evropy. Samozřejmě jsou tam takoví kandidáti, ale je to o tom, aby ten člověk rozuměl našemu regionu a neměl nějaké předsudky a historicky negativní názory z hlediska například našich názorů na migraci, klima či rozpočet,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Podle Andreje Babiše by nebylo dobré, kdyby se ani na nedělním summitu nepodařilo vyřešit obsazení důležitých postů. „Víceméně asi většina členů Evropské rady počítá s tím, že můžeme jednat celou noc. Myslím, že všichni počítají s tím, že si blokli i to dopoledne v pondělí. Ale uvidíme, možná se to povede a bude to kratší než (středeční) jednání o nedůvěře naší vládě, které skončilo v půl páté ráno,“ řekl Andrej Babiš.

Mimochodem, na odmítnutí spitzenkandidátů se shodili i premiéři zemí V4, kteří se v pátek v podvečer sešli v Praze.