• Zveřejněno: 14.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Evropská komise ke konci září České republice proplatila 48,8 procenta dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 304,8 miliardy korun z celkově přidělených 624 miliard korun. Smluvně zajištěno má Česká republika 570 miliard korun, tedy 91 procent. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které je za čerpání dotací zodpovědné. Podle analytiků se čerpání proti minulému programovému období zlepšilo a Česká republika by tentokrát nemuselo nic vracet, rychlost čerpání má však negativní vliv na kvalitu projektů.

Letos komise Česku zatím proplatila 72,2 miliardy. Za celý loňský rok Česká republika vyčerpalo 87 miliard korun, předloni to bylo 80,5 miliardy korun.

„Na průběžných číslech je vidět, že se blížíme k úspěšnému ukončení tohoto programového období. Dobrou zprávou také je, že všechny české programy splnily i v roce 2020 takzvané pravidlo N+3, což znamená, že z poskytnutých evropských peněz nebudeme muset nic vracet,“ uvedla Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů na ministerstvu pro místní rozvoj.

Pravidlo N+3 znamená, že státy musí do tří let vyčerpat dotace, které jim byly v daném roce přiděleny. Současné programové období fakticky začalo až v roce 2015, kdy ho Evropská komise schválila. Skončí v roce 2023. Za loňský i předloňský rok nemusela Česká republika vracet nic. V minulém programovém období musela ČR vrátit 26,4 miliardy korun z celkově přidělených zhruba 700 miliard.

  • Zdroj: portál Zemědělec