• Zveřejněno: 06.03.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Hospodaření za první dva měsíce letošního roku skončilo schodkem 27,4 miliardy korun, největším v historii samostatné České republiky. Národní rozpočtová rada navíc předpovídá, že letošní růst HDP nedosáhne odhadovaných dvou procent. Je na čase přemýšlet o rozpočtových škrtech? Český rozhlas se na názor, jak to vlastně bude s vývojem HDP v letošním roce, zeptal předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové.

Ekonomka Eva Zamrazilová odpověděla v tom smyslu, že z únorových čísel nevyplývá žádné výrazné zhoršení oproti plnění loňského roku. Pokud by se situace během příštích několika týdnů neuklidnila, mohl by se růst ekonomiky, podle některých pesimistických odhadů, zpomalit až na jedno procento. Je to přehnané hodnocení, myslí si o tom předsedkyně Národní rozpočtové rady a zároveň vysvětluje, že důležitý je pohled na příjmovou stranu rozpočtu, která nedostala předpokládané finanční prostředky z Evropské unie. Podle ní jsou peníze z EU nejhůře predikovatelné v rámci celého roku. Neplatí, že v jednom měsíci by přišla jedna dvanáctina těchto příjmů. Je to nelineární záležitost, argumentuje s tím, že tyto chybějící příjmy se do rozpočtu velmi pravděpodobně doplní v nadcházejících měsících.

Další vývoj hospodářské situace je podle Evy Zamrazilové obtížně předvídatelný s ohledem na epidemii koronaviru, která má už dnes celosvětový dosah. Podle ní současná situace ve světě, tak jak stojí teď, by mohla českou ekonomiku stát zhruba dvě tři desetiny procentního bodu.

Důležitým faktorem je, dále konstatuje Eva Zamrazilová, obchodní vazba Číny a Německa, potažmo Číny a dalších evropských zemí. Současně ale dodává, že ekonomové zatím nemají k dispozici žádná tvrdá data z ledna ani z února

Připomíná, že oslabení hospodářské stability započala obchodní válka mezi USA a Čínou, jejíž nezamýšlenou obětí se stala německá, a potažmo i evropská ekonomika. V současnosti paralyzuje čínskou ekonomiku navíc epidemie koronaviru, což má vliv na obchodní, ale i výrobní vztahy mezi Čínou a zbytkem světa. Výpadek subdodávek od čínských dodavatelů může znamenat zdražení nebo zpomalení výroby. „Čím dříve epidemie skončí, tím slabší bude promítnutí popsaných rizik do domácí ekonomiky,“ vysvětluje Eva Zamrazilová.

  • Zdroj: Český rozhlas