• Zveřejněno: 16.09.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Elektronická evidence tržeb se rozšíří i na zbývající odvětví. Některé služby a zboží se přesunou do desetiprocentní sazby DPH. V pátek to schválila Poslanecká sněmovna, která EET zařadila hned na začátek programu schůze. Podle zpravodajství České televize se další vlna EET do Poslanecké sněmovny vrátila poté, co senátoři navrhli její zamítnutí. Politická opozice v Poslanecké sněmovně se nyní chce obrátit na Ústavní soud ČR. Tyto politické strany také slibují, že se pokusí evidenci v budoucnu zrušit.

Poslanci předřadili hlasování o EET, které nedokončili v úterý, na začátek páteční schůze. Jak připomněl předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek, když navrhoval zařazení nového bodu, zazněla v úterý i závěrečná slova. Proto vystoupil s kritikou EET jen předseda Pirátů Ivan Bartoš, poté již začalo hlasování. Koalice dala dohromady 104 hlasů, senátní veto tak přehlasovala.

Elektronická evidence tržeb se rozšíří na další obory podnikání, mimo jiné na řemeslníky, lékaře, advokáty a taxikáře. Novela zároveň umožní malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek. Vláda původně navrhovala limit 200 tisíc korun, poslanci ho ale zvýšili.

„Navrhované řešení tak nepředstavuje osvobození od zákona o evidenci tržeb, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda budou evidovat on-line, nebo prostřednictvím tohoto modelu,“ vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zároveň se některé služby a zboží přesunou do desetiprocentní sazby DPH. Půjde například o vodné a stočné, stravovací služby a podávání nealkoholických nápojů, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, kadeřnické služby, opravy jízdních kol, obuvi, oděvů a textilních výrobků nebo také o prodeje točeného piva či audioknih. Původně měly do nejnižší sazby DPH spadat i řezané květiny. Tato položka ale z návrhu vypadla při projednávání ve vládě.

„Významné snížení DPH, které evidenci tržeb bude provázet, má primárně za cíl podnikatelům zvýšit čistou marži. V případě vodného a stočného však dojde i ke snížení cen pro konečné spotřebitele, protože v oblasti vodárenství je ministerstvo financí cenovým regulátorem,“ říká ministryně Alena Schillerová. Ta také opakovaně uvedla, že její úřad prostřednictvím cenového výměru dohlédne na to, aby se snížení DPH na vodné skutečně do nižší konečné ceny pro spotřebitele promítlo.

Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. Poslanci také již dříve na návrh opoziční ODS a za pomoci vládní ČSSD vyňali z EET některé sociální služby. Výjimku mají třeba i nevidomí poplatníci nebo některé tržby z telekomunikačních služeb, z obchodní letecké dopravy a služeb poskytovaných v přímé souvislosti s ní, jako třeba výběr sedadla nebo všechny tržby ze všech druhů hazardních her. 

Rozšíření EET podle ministryně financí narovná podmínky podnikatelů, po účinnosti ho podle ní už nikdo nezruší.

Stejně jako u prvních dvou vln získají ti, kterým vznikla povinnost evidovat tržby, možnost uplatnit jednorázovou slevu na dani z příjmů fyzických osob, a to ve výši až pěti tisíc korun. Podle MF lze tím kompenzovat případné zvýšení nákladů, ke kterému mohlo v souvislosti se vznikem evidenční povinnosti dojít.

Kromě běžného režimu on-line evidence tržeb bude stejně jako v prvních dvou vlnách pamatováno i na způsob evidence při dočasném výpadku internetového připojení (možnost zaslat účtenku do 48 hodin) a na zjednodušený režim evidence pro případ objektivní dlouhodobé nemožnosti evidovat běžným způsobem (tzv. off-line režim EET).

Změny v DPH mají nastat prvním dnem sedmého měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce.

Podle zpravodajství České televize předseda Pirátů Ivan Bartoš ovšem již dříve oznámil, že pokud sněmovna přehlasuje Senát, obrátí se jeho strana na Ústavní soud. K Ústavnímu soudu chce s EET jít i ODS, která také slibuje celou evidenci zrušit, pokud bude ve vládě. Ministryně Alena Schillerová nečeká, že by opozice u Ústavního soudu uspěla. Testem ústavnosti podle ní evidence již prošla.