• Zveřejněno: 24.08.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Důvěra podnikatelů v českou ekonomiku se v srpnu oproti červenci mírně zvýšila o 0,8 bodu na 85,5 bodu, naopak důvěra spotřebitelů klesla o 1,6 bodu na 94,4 bodu. Vyplývá to z konjukturálního průzkumu, který v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, jak ve svém zpravodajství informovala Česká televize. V meziročním srovnání jsou však všechny indikátory důvěry stále nižší, důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření.

Podle ČSÚ výraznější zvýšení důvěry v ekonomiku Česká republika zaznamenala jen v odvětví obchodu, kde podniky oproti minulému měsíci hodnotí podstatně lépe svou současnou ekonomickou situaci. Ve službách se naopak důvěra mírně snížila, a to zejména v důsledku horšího hodnocení očekávané poptávky.

Souhrnný indikátor důvěry podnikatelů a spotřebitelů v srpnu oproti červenci vzrostl o 0,3 bodu na hodnotu 87,0.

V průmyslu se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila o 1,7 bodu na hodnotu 91,5. Příznivěji hodnotí vývoj poptávky a přibývá i těch, kteří v příštích měsících očekávají zlepšení své ekonomické situace. Již čtvrtý měsíc v řadě pak klesá podíl podnikatelů, očekávajících snižování počtu zaměstnanců. Naopak však ubylo těch, kteří předpokládají zvýšení výroby.

S tím, jak se ekonomika vzpamatovává po koronavirovém šoku, roste i optimismus na straně podnikatelů, podotkl analytik ČSOB Petr Dufek. Extrémní chmury, které byly vidět na očekávání podnikatelů ve druhém čtvrtletí, jsou téměř pryč a průmyslové firmy podle něj předpokládají výraznější zlepšení poptávky už v horizontu tří měsíců. „Teď už jen zbývá, aby tyto předpoklady byly podloženy zakázkami,“ poznamenal Petr Dufek.

Důvěra stoupla zejména v obchodu, kde indikátor vzrostl o 6,9 bodu na hodnotu 96,4. V porovnání s červencem obchodníci výrazně lépe zhodnotili celkovou ekonomickou situaci. Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně nezměnil. Zvýšil se také podíl podniků, očekávajících pro příští tři měsíce zlepšení své ekonomické situace.

Ve stavebnictví stoupla důvěra o 3,7 bodu. Podle statistiků ale mezi stavaři stále převažují podnikatelé, kteří hodnotí současnou poptávku jako nedostatečnou. Ve službách se důvěra v srpnu snížila o 1,3 bodu.

Mezi spotřebiteli klesla důvěra v ekonomiku o 1,6 bodu na 94,4 bodu. Proti minulému měsíci se lidé více obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace. Obavy z růstu cen jsou stále vysoké a lidé se také stále bojí zvyšování nezaměstnanosti, uvádí se ve zprávě ČSÚ.

Vývoj spotřeby domácností je přitom pro českou ekonomiku zvlášť důležitý, protože v posledních letech byla hlavním tahounem růstu.

Souhrnný indikátor důvěry se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Od letošního ledna začal mírně klesat. V březnu se v České republice objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti jeho šíření, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.

  • Zdroj: ČSÚ