• Zveřejněno: 25.01.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zkrácená valorizace penzí u Ústavního soudu ČR, podle zpravodajství televize CNN Prima NEWS, obstála. Důchodci si proto, po jeho středečním rozhodnutí, finančně nepolepší. Soud zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů.

Výrok oznámil předseda soudu Josef Baxa. Odůvodnění přečetl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který, po opakovaných poradách ústavních soudců, nahradil původního zpravodaje Jana Svatoně. Sněmovnu soudu ve středu zaplnili novináři a veřejnost, zejména důchodci. Po oznámení výroku zazněl v sále výkřik „hanba!“.

CNN Prima NEWS dále uvedla, že vláda v loňském roce, v čase vysoké inflace, jednorázově upravila valorizační mechanismus. Penze proto sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisíc korun měsíčně. Vláda to zdůvodňovala hlavně rozpočtovou odpovědností s tím, že jen za loňský rok ušetřila 19,4 miliardy korun.

Poslanci hnutí ANO, za které k soudu přišla bývalá ministryně financí Alena Schillerová, se domnívali, že vláda zasáhla do práv důchodců. Kvůli inflaci prý měli nárok na výraznější růst penzí. Navíc, podle hnutí ANO, vládní většina zneužila stav legislativní nouze.

CNN Prima NEWS dále informovala, že ústavní soudci se návrhem zabývali na více než deseti uzavřených jednáních pléna, tedy sboru všech 15 soudců a soudkyň. Svolali také veřejné ústní jednání, první po necelých pěti letech, kde jako svědci vypovídali ekonomové, statistici, státní úředníci, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dotazy soudců před 14 dny směřovaly nejčastěji k tomu, jaké informace a podklady o očekávané inflaci měla vláda od odborníků k dispozici během roku 2022, a zda tedy s předstihem věděla o nutnosti mimořádné valorizace penzí.

Minulý týden soudci na jedné z neveřejných porad pléna dospěli k rozhodnutí. Zřejmě se nerodilo snadno, protože původního soudce zpravodaje Jana Svatoně nahradil Vojtěch Šimíček. Znamená to, že soudce Svatoň navrhoval řešení, které nezískalo dostatečně silnou podporu ostatních soudců Ústavního soudu ČR. Pro zrušení právní úpravy by muselo hlasovat 9 z 15 soudců.

Poslankyně Alena Schillerová, ještě před středečním vyhlášením, označila argumenty vlády za vratké a účelové. Pro případ, že by poslanci ANO s návrhem neuspěli, uvedla, že rozhodnutí soudu je konečné, a pak nezbývá než počkat na řešení politické. „Pokud vyhrajeme parlamentní volby v roce 2025, tak podrobíme celý tento systém důkladné revizi,“ řekla Alena Schillerová. Ministr Jurečka předtím uvedl, že doufá v objektivní rozhodnutí soudu.

Předsedu ANO Andreje Babiše rozhodnutí Ústavního soudu ČR ohledně zkrácené valorizace penzí zklamalo. Hnutí, podle něho, pro důchodce udělalo maximum.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS