• Zveřejněno: 15.03.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Stát zřejmě přesune čtyři miliardy korun z evropských operačních programů na podporu podnikatelů kvůli dopadům šíření koronaviru. Podle zpravodajství Českého rozhlasu to v sobotu prohlásil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Byly by podle něho použity tak, že se zapojením komerčních bank by podnikatelé mohli mít k dispozici kolem 40 miliard korun. V pátek ministr mluvil o přesunu dvou miliard korun z evropských fondů.

Podle Karla Havlíčka Česká republika začala okamžitě jednat s Evropskou komisí o tom, že by se přesměrovaly zdroje z operačních programů, které jsou určeny pro určité účely v podnikatelském segmentu, a které v tuto chvíli nejsou nezbytně nutné pro realizaci. V tuto chvíli hraje Česká republika o čtyři miliardy korun, uvedl Karel Havlíček.

Peníze by se podle něho rozdělovaly zřejmě prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a mohly by sloužit jako záruka. Ve spolupráci s komerčními bankami by mohly přinést asi desetinásobek. Ze čtyř miliard korun získáme 40 miliard pro podnikatele,“ dodal Karel Havlíček.

Podle zprávy Českého rozhlasu ministerstvo průmyslu a obchodu už připravilo bezúročné půjčky od půl milionu do 15 milionů korun, o které mohou podnikatelé požádat přes ČMZRB. Program počítá mimo jiné s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Předpokládají se i dotace záruční a rozvojové banky drobným podnikatelům a komerční úvěry.

Další opatření na podporu podnikatelů se týkají prominutí pokut souvisejících s podáváním například daňových přiznání a kontrolních hlášení.

V pondělí vláda projedná návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterého by se mohlo ošetřovné vyplácet za všechny dny, po které zůstanou školy v Česku kvůli nákaze novým koronavirem zavřené.

Zaměstnanci s nemocenským pojištěním by ho mohli dostávat na děti do 15 let. Živnostníkům, kteří na ošetřovné nemají nárok, by pak stát mohl poskytovat příspěvek 424 korun za den.

  • Zdroj: Český rozhlas