• Zveřejněno: 06.01.2021

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Rozpočet a klima

Hlavním evropským tématem, se kterým vše souviselo, byl rozpočtový pat. Na summitu Evropské rady 10. a 11. prosince se ho však podařilo překonat, a Unie tak mohla postoupit dále, mimo jiné i ve svých klimatických závazcích. Konkrétně Česká republika slavila v tomto ohledu úspěch.

České republice se do závěrů summitu podařilo prosadit větu, podle které je  plyn přechodnou technologií na cestě k dosažení společných emisních cílů. Otázkou zůstává, do jaké míry mohou Češi při rozvoji plynové soustavy počítat s podporou evropských fondů. EU chce sázet pouze na jeho čistší varianty.

Nové klimatické závazky s sebou přináší i další obavy, například pro tuzemský průmysl.

Přesto se zdá, že splnění klimatických cílů není pro Česko neřešitelným úkolem.

Na summitu dostal zelenou očekávaný fond obnovy, který má evropským ekonomikám pomoct vzpamatovat se z koronavirové krize. Podmínkou využití grantů a půjček je vytvoření národních plánů obnovy, ten dosavadní český se však nelíbí sociálním demokratům, koaličním partnerům hnutí ANO.

Kam s penězi pro Česko?

V návaznosti na dokončování rozpočtových rozhovorů se opět zintenzivnila debata o tom, jak konkrétně Česká republika unijní peníze využije. V novém programovém období 2021 až 2027 mohou Češi čerpat z evropských fondů zhruba 960 miliard korun.

Kontroverze se objevily okolo vládních plánu na přesunutí části peněz z Evropského sociálního fondu do Fondu soudržnosti.

Stejně tak se v prosinci rozhodovalo o rozdělení peněz z nového Modernizačního fondu, který je financován z evropského systému obchodování s emisními povolenkami.

Konečnou podobu dostala na konci roku nová iniciativa REACT-EU, která je zaměřená na řešení hospodářských dopadů pandemie COVID-19 skrze „zelené, digitální a odolné oživení ekonomiky“. Na rozdíl od klasických strukturálních fondů se s iniciativou nepojí tak přísná pravidla pro čerpání prostředků.

Migrace, bezpečnost, terorismus

Evropská unie se v posledních měsících začala opět více věnovat tématům spojeným s bezpečností, především migraci a boji proti terorismu. V prosinci jsme se podívali na to, jak nově představené plány vypadají a co si o nich myslí Česko.

Jak spokojeni jsou Češi s EU?

Se členstvím České republiky v Evropské unii je v současnosti spokojeno nejvíce Čechů od roku 2010, a to zhruba tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM zveřejněného v prosinci.

Předchozí průzkumy byly vůči EU pesimističtější. Letos na jaře, po začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku, se spokojenost se členstvím v EU náhle propadla z předchozích více než 50 procent na 46 procent. V posledních měsících se ale spokojenost s členstvím v EU nejen obnovila na loňskou úroveň, ale dokonce ji mírně překonala – nyní dosahuje 57 procent.

Vývoj v kauze Turów

Evropská komise ve svém prosincovém nezávazném stanovisku dospěla k závěru, že Polsko porušilo v otázce prodloužení těžby ve svém hnědouhelném dole Turów na česko-polsko-německém pohraničí několik unijních pravidel. Česko, kterému polské plány vadí, se tak podle Komise nyní může obrátit na Soudní dvůr EU.

Očkovací strategie

Hlavní prioritou v boji s koronavirem se postupně stává očkování. Česká republika v porovnání s dalšími evropskými státy přípravu očkovací strategie podcenila.

Agendu si vzal na starosti sám premiér Andrej Babiš. Ten ještě v posledních prosincových dnech žádal Evropskou komisi, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) co nejdříve schválila možnost očkovat z jedné ampule vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech šest dávek namísto nynějších pěti.

Jaký byl rok 2020 a jaký bude rok 2021?

Prosinec bývá měsícem rekapitulace. EURACTIV.cz shrnul nejdůležitější témata uplynulého roku a také práci českých europoslanců.

Stejně tak jsme se podívali na to, jaká témata budou „hýbat Bruselem“ v roce 2021.

https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/cesky-prosinec-v-eu-klima-ockovani-a-ohlednuti-za-rokem-2020/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=2098&tqid=jvWza2p6BUgBgo8t1gcrUPFhuZUQbhhOYo9Hg5zxEw

  • Zdroj: Euraactiv.cz