• Zveřejněno: 30.05.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ceny bytů v České republice od roku 1998 do konce roku 2019 vzrostly v průměru 4,25krát. Nejvíce ve Středočeském kraji, 5,25krát, naopak v Ústeckém kraji ani ne dvojnásobně. Míra inflace ve stejném období stoupla o 59,8 procenta. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle ředitele odboru statistiky cen ČSÚ Jiřího Mrázka trh s bytovými nemovitostmi vznikal v České republice postupně od devadesátých let poté, co se vymanil z různých regulatorních omezení. Devadesátá léta byla obdobím zvýšené, zpočátku až pádivé inflace, a to samé platilo i pro ceny bytových nemovitostí. Pro jejich vývoj ale neexistuje žádná spolehlivá statistika. Data má, podle něho, ČSÚ až od roku 1998, kdy se růst cen bytů vlivem hospodářské recese zastavil.

Od roku 1998 nastaly podle ČSÚ tři výrazné vzestupy cen. První vyvrcholil v polovině roku 2003 v souvislosti se vstupem do Evropské unie v květnu 2004. Jiří Mrázek k tomu dále uvedl, že to souviselo s očekáváním zájmu zahraničních kupců o české nemovitosti. Ve třetím čtvrtletí 2003 byly průměrné ceny bytů proti roku 1998 více než dvojnásobné, dodal.

Po jistém zklamání, podle něho, začaly ceny od roku 2005 opět rychle růst. Vezly se na vlně celosvětového ekonomického růstu a optimismu. Od předchozího vrcholu v roce 2003 do roku 2008 vzrostly zhruba o tři pětiny, proti roku 1998 byly více než trojnásobně.

Jiří Mrázek zároveň sdělil, že koncem roku 2008 přišla světová finanční krize, která byla i krizí hypotečního trhu. Nevyhnula se ani České republice, kde ceny bytů do konce roku 2009 klesly o 18,1 procenta. Poté nastala stagnace trvající zhruba tři roky.

Následně ceny bytů začaly opět růst. Nejdříve v průměru o 3,5 procenta ročně, od roku 2016 do konce roku 2019 zdražování zrychlilo na průměrných 10,7 procenta za rok. Načež Jiří Mrázek k tomu poznamenal, že daty pro srovnatelné statistiky za rok 2020 již ČSÚ nedisponuje, ale z jiných dostupných údajů je zřejmé, že růst cen bytů pokračoval. Podle něho ceny bytů za posledních 21 let celkově rostly v průměru o sedm procent ročně, u rodinných domů pak o 4,6 procenta. Stavební pozemky zdražovaly v průměru o 5,2 procenta.

Nejvíce rostly ceny ve středních Čechách, nejméně v Ústeckém kraji. Z jednotlivých krajů za středními Čechami stouply ceny bytů nejvíce v Moravskoslezském, Plzeňském kraji a na Vysočině, zhruba 4,7krát. Naopak za Ústeckým krajem s růstem cen o 93 procent následovaly Liberecký kraj (3,7krát), Pardubický, Jihomoravský a Karlovarský kraj, kde ceny stouply 3,8krát.

Jiří Mrázek dále k tomu dodal, že zmíněné rozdíly však nelze přeceňovat. Například Moravskoslezský kraj měl výchozí ceny bytů koncem devadesátých let nízké, neboť zde po končící ekonomické transformaci panovala vysoká nezaměstnanost. Rostoucí atraktivita Středočeského kraje souvisí spíše s atraktivitou stále širší pražské aglomerace a jejího okolí v posledních dvou dekádách.

  • Zdroj: Česká televize