• Zveřejněno: 28.11.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Agrární export do Ruska byl v loňském roce nejvyšší v historii, dosáhl hodnoty 122 milionů EUR. Vývoz piva meziročně vzrostl o 55 procent, zájem má ruská strana také o dovoz máku, osiva, sadebního materiálu či technologií a strojů pro precizní zemědělství. Obě země také chtějí, aby pokračovala společná pracovní skupina pro zemědělství, sejít by se měla v první polovině roku 2020 v Praze. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství se na tom shodli ministr zemědělství Miroslav Toman při jednání se svým ruským protějškem Dmitrijem Nikolaevičem Patruševem.

Podle Miroslava Tomana agrární vývoz do Ruska roste díky aktivitě českých firem, kterou Ministerstvo zemědělství ČR podporuje. Česká republika využívá celou řadu proexportních nástrojů. Ve vybraných zemích fungují zemědělští diplomaté. Na některých zemědělských a potravinářských veletrzích v Rusku jsou zřízeny i expozice České republiky. Ruská strana má zájem zejména o moderní zemědělské technologie, osivo pro zeleninu či květiny, sadbu brambor, ale také o spolupráci mezi výzkumnými institucemi a univerzitami. Nabízí také zvýhodněné podmínky při investicích do společných podniků. Ministr zemědělství Miroslav Toman ruského ministra zemědělství také pozval na návštěvu České republiky.

O možnostech vzájemné spolupráce jednal ministr Toman také s gubernátorem Orlovské oblasti Andrejem Evgenijevičem Klyčkovem. Pro rozvoj zemědělského obchodu je jednání přímo s ruskými regiony klíčové. V této souvislosti Miroslav Toman uvádí, že za perspektivní považuje spolupráci v oblasti chovu mléčného skotu. Jde nejen o export jalovic a genetického materiálu, ale také o zajištění inseminace a komplexních služeb souvisejících s prováděním kontroly užitkovosti a dědičnosti skotu. Podle něho by Orlovská oblast také ráda navázala spolupráci s českými firmami v technologiích na čištění odpadních vod a řešení emisí znečišťujících látek ze zemědělství.

Ministerstvo zemědělství ve své tiskové zprávě dále uvádí, že největšími položkami agrárního exportu z ČR do Ruska jsou krmiva pro zvířata a pivo. Velmi dobré jméno má v Rusku také český chmel a slad, sadba brambor a zejména český modrý mák. Podle informací ruského Svazu pekařů a cukrářů pochází zhruba 80 % na ruském trhu z ČR.

Rusko je pro ČR nejdůležitějším obchodním partnerem v agrární oblasti mimo země EU. I proto bude mít ministerstvo zemědělství v roce 2020 dvě národní expozice v Rusku – na veletrzích Agrokomplex Ufa v Baškortostánu a na veletrhu WorldFood v Moskvě. Ministerstvo zemědělství rovněž dlouhodobě spolupracuje se Samarskou oblastí, kde funguje česko-ruský projekt „Centrum chovu mléčného skotu", které se věnuje praktickému školení specialistů a výměně zkušeností v oblasti kontroly užitkovosti, genetiky, vedení plemenné knihy apod.

Na pracovní cestě do Ruské federace ministra doprovází také představitelé 20 významných českých zemědělských a potravinářských firem, kteří zde jednají s ruskými partnery. Mimo Moskvu budou o možnostech spolupráce jednat také v Kazani, kde se ministr sejde s prezidentem Republiky Tatarstán Rustamem Nurgalievičem Minnichanovem.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství