Podle většiny členů Bankovní rady České národní banky (ČNB) současný vývoj pandemie naznačuje ve srovnání s aktuální prognózou delší útlum ekonomiky, což by mohlo vést k pomalejší a delší normalizaci měnové politiky, tedy zvyšování úrokových sazeb. Podle většiny členů rady je větším rizikem zvýšit sazby předčasně než opožděně. Podle zpravodajství České televize to vyplývá ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve středu 24. března.

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení letos v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 15 procent, tedy o 38,6 miliardy, na 219,2 miliardy korun. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 91 miliard korun, meziročně o 6,8 miliardy méně. Na dani z příjmů právnických osob stát vybral naopak mírně více, celkem 41,6 miliardy korun. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu ke konci března.

„Protierozní vyhláška v navržené podobě vhodně doplňuje již řadu let používané nástroje, které jsou používány při ochraně zemědělského půdního fondu,“ říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle něho, jak oznámil na tiskové konferenci Zemědělského svazu ČR, kterou svaz uspořádal před několika dny, je současný návrh výsledkem dlouholetých jednání mezi ministerstvem životního prostředí a odborníky na ochranu půdy a zemědělství.

KSČM se, podle zpravodajství České televize, v těchto dnech rozhoduje o další toleranci menšinové vlády. Vadí ji například i to, že zatím neprošel návrh na zavedení pětitýdenní dovolené. Ten sice vládní strany, to je hnutí ANO a ČSSD, slíbily podpořit, ale část politické opozice chce ale toto jednání Sněmovny blokovat. KSČM proto chce iniciovat svolání její mimořádné schůze s tímto programem. Návrh na pětitýdenní dovolenou mezitím předložili i poslanci ČSSD.