Zemědělský svaz ČR dlouhodobě bojuje za sdružování zemědělců do odbytových organizací a případně za vyšší podíl na dalším zpracování zemědělských produktů tak, jak bylo běžné za 1. republiky a je běžné v ekonomicky silnějších zemích. Plně proto podporuje majetkový vstup Mlékařského a hospodářského družstva JIH se sídlem v Táboře do mlékárny v bavorském Chamu, neboť je logické, že naši zemědělci budou dodávat suroviny do zpracovatelského závodu, ve kterém mají majetkový podíl a dlouhodobě patří ke spolehlivým obchodním partnerům.

Dvojí kvalita potravin, budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP), lesnické otázky včetně řešení následků kůrovcové kalamity a hospodaření s vodou a půdou. Čtyři klíčová témata, kterým se bude Česká republika věnovat během předsednictví Visegrádské skupině, jež začalo v pondělí +. Července a potrvá do konce června 2020, uvádí se v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství ČR.

Největší česká mlékárna Madeta je od dneška bez dodávek 200 tisíc litrů mléka denně od Mlékařského a hospodářského družstva JIH, které dalo kvůli vyšší výkupní ceně přednost mlékárně v Německu. Podle portálu Zemědělec, pokud Madeta za chybějící dodávku nesežene mléko, bude muset, jak uvádí její ředitel Milan Teplý, snížit výrobu trvanlivého mléka a omezit sušení mléka. Pro firmu to může znamenat roční propad tržeb až miliardu korun.