Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35 milionu metrů krychlových. Celková těžba v prvním pololetí stoupla o 17 procent na 5,59 milionu metrů krychlových. Podle portálu Zemědělec to uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi a jeho nynější hlavní snahou je zvládnutí kůrovcové kalamity.

Klíčová debata o adaptaci zemědělství na změnu klimatu a ochraně životního prostředí v rámci Společné zemědělské politiky čeká v pondělí evropské ministry zemědělství v Bruselu. Tisková zpráva ministerstva zemědělství uvádí, že při prvním zasedání Rady za finského předsednictví budou hovořit také o snižování používání pesticidů nebo situaci s africkým morem prasat. Ministr zemědělství Miroslav Toman se sejde na bilaterálním jednání se svým finským protějškem Jarim Leppou.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR s podporou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů ve čtvrtek varoval před rušením malých nemocnic. Znamenalo by to omezení dostupnosti péče, hrozí i odchod zdravotnického personálu mimo systém, řekla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Vyzvala k přidání peněz do zdravotnictví na úroveň alespoň devět procent hrubého domácího produktu z nynějších sedmi procent.

  • Mladí jdou za prací do zahraničí. Šetří na stáří či bydlení, říká průzkum

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí kvůli kariérnímu růstu. Nejlépe oceňovanou zemí světa je podle globálního průzkumu společnosti HSBC Expat Explorer pro rok 2019 Švýcarsko, za ním Singapur a Kanada. Zájemce o práci láká vyšší mzda a možnost naučit se novým dovednostem. iDNES.cz
  • Zveřejněno: 11.07.2019
Rok 2019 bude pro evropskou ekonomiku již sedmým rokem růstu v řadě. Rozvíjet by se měly ekonomiky všech členských států. Růst v eurozóně byl v prvním čtvrtletí roku silnější, než se očekávalo, vzhledem k řadě dočasných faktorů, jako bylo mírné zimní období a oživení prodeje automobilů. Přispěla k němu také opatření fiskální politiky, která v několika členských státech zvýšila disponibilní příjem domácností. Krátkodobý výhled pro evropské hospodářství však kalí vnější faktory, mezi něž patří i celosvětové napětí v obchodních vztazích a značná politická nejistota. Tyto faktory mají i nadále vliv na důvěru ve výrobní sektor, jenž je na vývoji mezinárodního obchodu nejvíce závislý, a předpokládá se, že oslabí výhled růstu do konce roku.