Připravovaná novela zákona o významné tržní síle (ZVTS) a jejím zneužití vzbudila jako pokaždé vášnivé diskuse zejména mezi jeho tradičními odpůrci. Ačkoliv v minulosti se nikdy katastrofické scénáře Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ohledně maloobchodu nenaplnily, přesto Svaz přišel s  novým tvrzením, že v důsledku této novely skončí slevové akce obchodních řetězců a zdraží se potraviny nízkopříjmovým vrstvám obyvatelstva. Podle ředitele pro programování a strategii Potravinářské komory ČR Miroslava Koberny je zapotřebí na to reagovat a tato nesprávní tvrzení uvést na opět na pravou míru.

V budově ministerstva průmyslu a obchodu byla v pondělí 7. října uspořádána odborná konference, která byla zaměřena na trvale udržitelnou produkci potravin. Program konference byl rozdělený do třech oblastí panelové diskuse. První panel by zaměřen na zodpovědný a trvale udržitelný způsob podnikání a priority, a to z pohledu vládních institucí. Ve druhém panelu vystoupil zástupci pozvaných organizací. Ve třetím panelu se vyjadřovali zástupci obchodníků a spotřebitelů.

Zástupci takzvaného krizového štábu zdravotníků a premiér Andrej Babiš (ANO) se neshodli na posílení výdajů na zdravotnictví na příští rok z rezerv zdravotních pojišťoven. Znovu se sejdou začátkem příštího týdne. Andrej Babiš si chce data, která mu štáb na úterním jednání předal, do té doby ověřit. Podle zástupců odborů, nemocnic a pacientů je potřeba do zdravotnictví přidat 13 miliard korun, peníze chtějí získat právě z pojišťoven. Ty ale chtějí příští rok přidat jen šest miliard.

Hlavním tématem letošního ročníku 61. Ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který byl dnes, za účasti premiéra Andreje Babiše, zahájen, je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, což je jeden z hlavních směrů inovačního procesu.

Africký mor prasat (AMP), kůrovcová kalamita v lesích a Společná zemědělská politika (SZP) po roce 2020 byla hlavní témata dnešního jednání ministrů zemědělství rozšířené skupiny zemí Visegrádské skupiny v Praze. Toho se zúčastnili zástupci České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Slovinska a Finska, které nyní předsedá Evropské unii. Uvedlo to ministerstvo zemědělství ve své tiskové zprávě.