Zhodnocení současné situace v českém zdravotnictví a volba nového vedení Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) byla na programu 23. sněmu LOK-SČL, který se uskutečnil ve středu 24. června v Praze. Sněm nejprve zvolil nové vedení LOK-SČL. Předsedou byl opět zvolen Martin Engel a místopředsedy Jana Vedralová a Miloš Voleman.

Martin Engel obhájil post předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Chce dál jednat o odměnách pro zdravotníky za covid-19 a růstu platů v příštím roce. O výsledcích volebního sněmu lékařských odborů včera informoval na tiskové konferenci. Martin Engel vede klub vzniklý v roce 1995 od dubna 2006, byl také tváří protestní kampaně lékařů Děkujeme, odcházíme.

Téma odměn za práci pro zaměstnance v takzvané první linii v době epidemie COVID-19 stále rezonuje. Zaslouženého ocenění se dočkají záchranáři a zaměstnanci v sociálních službách. Vláda ocenila jejich mimořádné nasazení a v červencové výplatě se zřejmě mimo potlesku dočkají i finanční částky. Odměny pro sociální služby si totiž vzala za své ministryně Jana Maláčová. Oznámila to na webových stránkách Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) jeho předsedkyně Dagmar Žitníková.

Stát chce zatraktivnit soukromé spoření na důchod. V něm si peníze ukládá asi čtyři a půl milionu lidí. Koaliční poslanci i část opozice navrhují, aby si z daní mohli odečíst dvojnásobnou částku, než je stávajících maximálně 24 tisíc ročně. Zároveň chtějí zákonodárci zrušit daňovou podporu pro ty, kdo si založí investiční životní pojištění. Uvedla to dnes ve svém zpravodajství Česká televize.

Z téměř čtyř a půl milionu lidí, kteří využívají penzijní spoření, si maximální státem podporovanou třítisícovou měsíční částku spoří přes 150 tisíc lidí.