Překážkou pro brzké přijetí eura je nadále nedokončený proces dlouhodobého sbližování úrovně České republiky a vyspělých zemí eurozóny. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z analýzy, kterou zveřejnila Česká národní banka. Jako další rizikový faktor uvádí i nesladěnost finančních cyklů Česka a eurozóny a otázku dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí kvůli stárnutí populace a růstu mandatorních (povinných) výdajů rozpočtu. Takzvaná maastrichtská konvergenční kritéria nicméně Česká republika už v současnosti v podstatě splňuje.

Zaměstnanecké benefity hrají důležitou roli z hlediska odměňování zaměstnanců. Drtivá většina českých zaměstnavatelů (95 %) se oblastí benefitů zabývá a poskytuje svým zaměstnancům alespoň jeden benefit. Průměrně firmy nabízely v roce 2019 svým zaměstnancům 5 benefitů.

Zaměstnanci pokrytí kolektivní smlouvou jsou na českém trhu práce v lepším postavení ve srovnání se zaměstnanci bez ochrany kolektivní smlouvy. Zaměstnanci pokrytí kolektivní smlouvou mají v České republice v průměru vyšší mzdy, stráví méně času v práci a čerpají více dovolené.

Evropská komise vydala nedávno studii, která se zabývá budoucím vývojem trhu práce a zaměřuje se na vlivy, které budou v následujících letech zásadní pro vytváření pracovních pozic a dovednosti, které budou muset zaměstnanci v blízké budoucnosti ovládat. Studie se zaměřuje na tři oblasti, a to na to, jaká je souvislost mezi novými technologiemi, pracovními místy a organizací práce, pracovní místa, která vytváří digitální platformy a probíhající strukturální změny na trhu práce.