Čtyřicet tři procent Čechů nyní žije od výplaty k výplatě, každý desátý si musí před výplatou půjčovat. Před nouzovým stavem žilo bez rezervy 28 procent lidí, podle zpravodajství Mladé fronty DNES to ukázala ukázal průzkum úvěrové společnosti Fair Credit. Ta ho realizovala mezi 880 respondenty na konci dubna. Schopnost vyjít s výplatou je podle firmy otázka disciplíny a plánování výdajů. Ty však sleduje a eviduje jen 29 procent Čechů.

Průmyslová výroba se loni v České republice meziročně snížila o 0,4 procenta. Jedná se to o první pokles po pěti letech. Nastavenou laťku si drží stavebnictví, které roste tři roky po sobě. Horší výsledek zaznamenal zahraniční obchod. A to především kvůli obchodu s automobily. Údaje o stavu českého průmyslu, stavební výroby a přebytku zahraničního obchodu vydal Český statistický úřad.

Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla o razantním poklesu základních úrokových sazeb. Dvoutýdenní reposazbu byla snížena na 0,25 procenta. Letošní ekonomický výkon se má propadnout až o osm procent, ve druhém čtvrtletí bude pokles HDP více než desetiprocentní, jak očekává Česká národní banka.

Evropská komise schválila český program podpory ve výši 200 milionů korun (přibližně 7,3 milionu eur), který podpoří výzkum a vývoj související s koronavirovou pandemií. Tento program byl schválen na základě dočasného rámce státní podpory, který Komise přijala 19. března 2020, ve znění ze dne 3. dubna 2020.

„Tento český program ve výši 7,3 milionu eur podpoří výzkum a vývoj, který je potřebný k vyřešení aktuální zdravotní krize,“ uvedla výkonná místopředsedkyně Komise Margrethe Vestagerová, odpovědná za politiku hospodářské soutěže. „Neustále úzce spolupracujeme se všemi členskými státy, aby bylo možné – samozřejmě v souladu s pravidly EU – podpořit opatření, která pomohou v boji proti této pandemii.“

Vláda ČR pod vedením premiéra Andreje Babiše prý nemá promyšlenou strategii pro restart české ekonomiky postižené koronavirovou krizí. Tuzemské firmy pomalu ale jistě ničí druhotná platební neschopnost. Vláda vymýšlí složité programy na jejich podporu, ale to je podle Mojmíra Hampla, jak dnes uvedlo zpravodajství CNN Prima NEWS, až krok číslo dvě. Stát měl, podle něj, v první řadě odložit firmám povinné platby. „To šlo zařídit škrtem pera a hned,“ říká bývalý viceguvernér České národní banky.

Koronavirová krize zdražuje ovoce a zeleninu. Například česnek stojí dvojnásobek, co vloni. Paprika letos vyjde na 120 korun za kilogram a květák přijde na 70 korun. Ceny zvyšují mimo jiné opatření vlády proti šíření koronaviru. Zemědělcům chybí stovky zahraničních pracovníků, komplikovanější je i mezinárodní doprava. Uvedl to obchodní ředitel pěstitelské a dodavatelské firmy Bramko Aleš Schneiberg pro zpravodajství Radiožurnálu Českého rozhlasu, který dále prohlásil, že ceny pravděpodobně ještě porostou.