Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu mírně zpomalily meziroční růst na 3,3 procenta z červencových 3,4 procenta. Proti loňsku zdražil například alkohol a tabák, zlevnily naopak poštovní služby a telekomunikace, podle zpravodajství České televize o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s červencem inflace stagnovala.

Kvůli krizi německého automobilového průmyslu budou v Berlíně jednat zástupci odvětví se členy spolkové vlády a zemských vlád. Podle zpravodajství České televize kancléřka Angela Merkelová (CDU) zatím odmítá podpořit automobilový průmysl dalšími úlevami. Podle jejího vyjádření k nim není důvod, protože i výrobci aut se spalovacím motorem těží ze schváleného snížení daně z přidané hodnoty (DPH). S tím ale nesouhlasí spolupředseda koaliční SPD Norbert Walter-Borjans, podle kterého jde o páteř německého průmyslu, na níž závisí statisíce pracovních míst.

Německý automobilový sektor zasáhla koronavirová krize více než jiná odvětví a jeho dosavadní problémy ještě prohloubila. Odvětví tak po mnoha letech možná přestane být tahounem ekonomiky. Podle serveru Novinky.cz to vyplývá ze studie Institutu německého hospodářství (IW), o níž informoval ekonomický deník Handelsblatt. Automobilový průmysl je klíčovým oborem i pro českou ekonomiku.

Průmyslová produkce se v červenci oproti předchozímu měsíci zvýšila o 5,7 procenta. Meziročně je tak už jen o pět procent nižší, podle zpravodajství televize CNN Prima NEWS v pondělí to uvedl Český statistický úřad. Výsledek je ale lepší, než očekával trh. Analytici totiž předpokládali, že průmysl meziročně klesne téměř o sedm procent.

Ekonomické dopady pandemie nemoci covid-19 mohou Českou republiku rychle přiblížit ke stavu, kdy veřejné finance nebudou udržitelné. Aktuální vývoj potvrzuje dřívější obavy Nejvyššího kontrolního úřadu, že státní rozpočet je na mimořádné události připraven hůř než v době krize v roce 2008. Podle zpravodajství České televize to uvedl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala ve stanovisku úřadu ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok.

Evropská komise 4.9.2020 zahájila veřejnou konzultaci ke svému novému akčnímu plánu pro ekologické zemědělství. Toto odvětví bude hrát důležitou úlohu při dosahování cílů Zelené dohody pro Evropu i při plnění cílů stanovených ve strategii „od zemědělce ke spotřebiteli“ a ve strategii v oblasti biologické rozmanitosti. Pro Komisi je prioritou zajistit, aby ekologické zemědělství mělo k dispozici vhodné nástroje i dobře fungující a konsensuální právní rámec. Tento rámec je klíčový pro dosažení cíle, kterým je na 25 % zemědělské půdy hospodařit ekologicky. Nové nařízení o ekologické produkci poskytuje pevný základ a je třeba, aby stejně odolné byly i sekundární právní předpisy, které mají být přijaty. Proto dnes Komise na žádost členských států, Evropského parlamentu, třetích zemí a dalších zúčastněných stran také navrhla, aby nové právní předpisy v oblasti ekologické produkce vstoupily v platnost o rok později, tedy 1. ledna 2022 namísto 1. ledna 2021.