Pracovníci z Ukrajiny odešli ze zhruba desetiny českých zemědělských podniků. Ukazuje to bleskový průzkum Agrární komory ČR mezi zhruba 270 firmami, který zveřejnila redakce Mladé fronty DNES. Další jednotky procent podniků pak odchod Ukrajinců očekávají. Firmy také nabízejí možnosti ubytování pro uprchlíky ze státu napadeného ruskými vojsky.

Omezení obchodu i problémy v logistice hrozí českým firmám působícím a obchodujícím na Ukrajině či v Rusku. Podle deníku Právo, jak to tom informoval server Novinky.cz, se to týká nejen velkých exportérů, jako jsou Škoda Auto, Škoda Transportation nebo Plzeňský Prazdroj, ale i finančního Home Creditu a menších a středních firem, jako je porcelánka Thun. Pro tuzemskou výrobu je hrozbou možný výpadek dovozu energií či surovin z Ruska.

Cena plynu pro evropský trh se od ruské invaze na Ukrajinu zvýšila o více než třetinu a je vysoko nad hranicí 100 eur za megawatthodinu (MWh). Německo v reakci pozastavilo proces schvalování plynovodu Nord Stream 2, který stál 230 miliard korun. O závislosti států Evropské unie na ruském plynu diskutovali v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek a zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

„Situace se snížením financí ze státního rozpočtu pro zdravotní pojišťovny je pro lékaře až děsivá a bohužel málokdo z veřejnosti si toto nebezpečí zatím uvědomuje. Odkud nemocnice získají peníze na všechny ty odložené operace z loňského i z počátku letošního roku?“ - obává se snížení kvality zdravotní péče předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel ve svém stanovisku, které sdělil Parlamentním listům. Zástupci Svazu zdravotních pojišťoven vidí problém s nedostatkem financí zejména v příštím roce.