„Na mě to dělá dojem, že milému panu ministrovi teče do bot a uchyluje se k nesmyslným útokům na svůj resort,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba v reakci na slova ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který pro Deník.cz vysokou inflaci zdůvodnil tím, že například zemědělci a potravináři vyšroubovali ceny nahoru.

Prezident Agrární komory ČR (AK ČR) Jan Doležal v rozhovoru pro deník Právo uvádí, že nejistota není pro zemědělce ničím neznámým. Ostatně žně, které právě na mnoha místech republiky vrcholí, bývají, podle něho, vždy velkou neznámou. Dokud se do porostů nevjede a nenaplní se první násypky sklízecí mlátičky, není lehké udělat si obrázek, jak to asi bude letos vypadat. Podle červnového odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) by hektarové výnosy na většině míst republiky měly být dobré, stejně jako celková sklizeň. Najdou se však určitě lokality, kde se vinou hlavně počasí, ale někdy také extrémního růstu nákladů, a tedy menšího přihnojení nebo nedostatečného ošetření porostů, o úspěchu hovořit nedá.

České potraviny v obchodech velmi výrazně zdražují. V naší společnosti se vede polemika mezi zemědělci a potravináři na jedné straně a obchodníky na straně druhé, kdo za to může. V médiích často vystupuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, který ze zdražení cen potravin obviňuje zemědělce a potravináře. Ti, zase naopak tvrdí, že za to může prudký vzestup cen energií, pohonných hmot a prakticky všech vstupů do výroby, a že díky tomu si obchodníci přirážejí neúměrně vysoké marže, což právě zdražuje potraviny pro konečného spotřebitele.

V souvislosti s novou dotační politikou vlády, proti které od ledna protestují zemědělci sdružení v Agrární komoře ČR (AK ČR) a Zemědělském svazu ČR (ZS ČR), a která bude znamenat znatelný pokles dotačních příjmů pro střední zemědělce za současného výrazného navýšení nákladů, dojde k ekonomické nestabilitě řady zemědělských podniků. Podle tiskové zprávy Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR farmáři budou, v důsledku takto nastavené dotační politiky současné vlády, muset přehodnotit výdaje, včetně investic do okolních komunit a spolků. Jak ukázal průzkum Zemědělského svazu ČR, jen za jejich členy se jedná o více než čtvrt miliardy korun investic.

Vláda už letos nepočítá se zvyšováním minimální mzdy. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Navrhnout růst minimálního platu v řádech stokorun chce až s platností od ledna 2023. Ministr zároveň znovu vyzval odbory a zaměstnavatele, aby se na růstu mzdy, která je teď 16.200 korun hrubého, společně dohodli. V tom případě by ho navrhl vládě. Jenže představy obou stran jsou i letos velmi odlišné.

Inflace v Česku překonala hladinu 17 procent a zdá se, že by mohlo být ještě hůř. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a od července 2020 viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza přišel s nápadem, jak zlevnit pečivo pro české občany. Bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba ve svém vyjádření pro Parlamentní listy Prouzův nápad odmítl, v podstatě jako nesmyslný.