Musíme, bohužel, konstatovat, že v pořadu CNN PRIMA NEWS odvysílaném včera, tj. v neděli 15. listopadu 2020, byly prezidentem Asociace hotelů a restaurací ČR Ing. Václavem Stárkem uvedeny nepravdivé údaje o kolektivní smlouvě vyššího stupně.
 
V současné době Asociace hotelů a restaurací ČR nemá uzavřenu žádnou kolektivní smlouvu vyššího stupně, která by se vztahovala na zaměstnavatele a zaměstnance v oboru pohostinství. Toto tvrzení lze si ověřit ve Sbírce zákonů na stránkách Ministerstva vnitra.
 
Překvapuje nás, že tento fakt ponechává bez povšimnutí také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
 
V Praze dne 16. listopadu 2020
 
Bohumír Dufek
předseda ASO

Pod názvem „Zemědělství a potravinářství v kontextu evropských strategií“ se 6. listopadu 2020 uskutečnil v Praze seminář, který uspořádala Potravinářská komora ČR ve spolupráci s organizací Renew Europe (Obnova Evropy) z Evropského parlamentu. Cílem semináře bylo poukázat na problémy, které musí řešit Evropská unie v současné době v oblasti zemědělství a potravinářství, a to v návaznosti na nedávno přijatou Evropskou zelenou dohodu.

Počátkem listopadu zveřejnila televize CNN Prima NEWS rozhovor s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem, který byl věnován současné ekonomické situaci u nás, a to v souvislosti s dopady pandemie koronaviru. V původním rozhovoru se mimo jiné zmínil i o tom, že je u nás až 40.000 stravovacích zařízení, že díky koronavirové krizi jich může až polovina zkracovat. Načež zaměstnanci, kteří by tak přišli o zaměstnání, by měli přejít na úřady práce a rekvalifikovat se na jiná zaměstnání, případně i na svářeče. Načež v řadě médií došlo i nesprávné interpretaci jeho slov a představitelé podnikatelských kruhů v hotelnictví, restauračních zařízeních a cestovním ruchu začali Bohumíra Dufka nesprávně obviňovat, že poslal 50 % restaurací a hospod do krachu.

Vláda plánuje příští rok přijmout dalších téměř sedm tisíc státních zaměstnanců. Česká televize to zjistila z návrhu státního rozpočtu, který ve středu v úvodním čtení schválili poslanci. Kabinet hodlá nabírat nové učitele, vojáky, policisty, ale i úředníky. Počet zaměstnanců placených ze státního rozpočtu má vzrůst na víc než 482 tisíc.

Senát v pátek 13. Listopadu schválil beze změn zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, jak ho předložila sněmovna. Souhlasil tak i se zvýšením pokut za týrání zvířat nebo zákazem drezúry v cirkusech a podobných zařízeních. Podle zpravodajství České televize rozhodl o tom po čtyřhodinové debatě v rámci novely o ochraně zvířat proti týrání. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Regionální agrární komora Jihočeského kraje ji považuje za diskriminační krok, pokud nebudou ve stejné době zakázány v zemích, odkud se vejce do Česka vozí. Potravinářům hrozí, že budou mít zmařené miliardové investice.