Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, ve svém vyjádření ministru zemědělství Zdeňku Nekulovi uvádí:

„Rád bych panu odcházejícímu ministrovi poděkoval za nelehkou práci v turbulentní době. Jeho odchod byl podle našeho názoru podmíněn několika faktory – za dobu svého působení rozdělil zemědělce mezi sebou. Z pohledu Zemědělského svazu ČR negativně hodnotíme i nesystémovou změnu pravidel společné zemědělské politiky. To vše bylo umocněno špatnou komunikací se zemědělskou veřejností. Naopak jako pozitivum hodnotíme otevření otázky neúměrně vysokých přirážek obchodních řetězců a dobře zvládnuté předsednictví EU.

„Pokud jde o ozdravění veřejných financí, vláda jedná polovičatě a špatně,“ prohlásil v úterním pořadu Press klub rozhlasové stanice Frekvence 1 předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek, když se ho moderátor pořadu zeptal, jak hodnotí výsledky úterního jednání premiéra Petra Fialy, a některých ministrů s odbory, tj. Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS) a Asociací samostatných odborů.

Vláda v konsolidační balíčku neplánuje žádné významné změny v konsolidačním balíčku, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po jednání s odbory. Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO) s návrhy vlády dlouhodobě nesouhlasí, obě odborové centrály si již po určitou dobu stěžují na nedostatečnou komunikaci ze strany vlády s odbory. ČMKOS kvůli tomu zvažuje i podání stížnosti inspekci práce.

Od letošního dubna se mohou poprvé pěstitelé brambor sdružovat do organizací producentů, uvádí tisková zpráva ministerstva zemědělství. Přičemž dále uvádí, že jde o nové nařízení vlády, které připravilo Ministerstvo zemědělství ČR (MZe). Takže, toto nařízení umožňuje, aby organizace, která bude složena z více pěstitelů brambor, měla silnější pozici při vyjednávání s obchodníky. Zpráva ministerstva zemědělství dále uvádí, že ministerstvo připravilo pro pěstitele brambor pro letošní rok i další formy podpor.