Kolektivní smlouva vyššího stupně pro rok 2015 v rezortu zemědělství byla uzavřena mezi Odborovým svazem pracovníků zemědělství a výživy - Asociací svobodných odborů ČR a Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů a podepsána smluvními stranami 22. prosince 2014.

Kolektivní smlouva vyššího stupně pro rok 2015 v rezortu zemědělství

Česko může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (657 miliard korun). Žádat o evropské dotace půjde od března. První na řadu přijde ekologie a podpora podnikání, doprava bude následovat v červenci. Více v článku.
Od roku 2015 bude komunikace s finančními úřady výrazně jednodušší. Všechny firmy a podnikatelé s datovou schránkou budou muset podávat přiznání pouze elektronicky. Úřady rovněž nebudou vyžadovat jednání s více oprávněnými zástupci firmy.K výrazným změnám dojde od ledna roku 2015 u podávání daňového přiznání a při jednání s finančními úřady. Nový daňový řád totiž přináší několik důležitých novinek. Bude klást mimo jiné větší důraz na elektronickou komunikaci uvedl portál BusinessInfo.cz.
Po třech kolech složitého a tvrdého vyjednávání o kolektivní smlouvě vyššího stupně pro resort zemědělství na rok 2015, kdy jediným sporným, ale zato nejproblematičtějším bodem byla úroveň minimálních mzdových tarifů pro příští rok, byla v pondělí 22. prosince 2014 uzavřena dohoda a kolektivní smlouva podepsána. Výsledkem kompromisní dohody byl nárůst minimálních mzdových tarifů pro rok 2015 v průměrné výši 2,7 %.

Bohumír Dufek
předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR

Ing. Martin Pýcha
předseda Zemědělského svazu ČR