Data o pracovních neschopnostech svých zaměstnanců mohou zaměstnavatelé získávat od 1. 1. 2020 několika způsoby. Pro automatické zpracování je určeno buď doručování xml souboru do datové schránky (jen na vyžádání zaměstnavatele) nebo prostřednictvím speciálního e - Podání DZDPN (Data zaměstnavatelů o dočasných pracovních neschopnostech), které bude v odpovědi kromě protokolu vracet i data o pracovních neschopnostech zaměstnanců.
 

Krátký čas na přípravu, nedostatek testovacích sad, špatná komunikace s distributory, nízká kapacita očkovacích center, problémy s cenou jednotlivých typů sad, refundace nákladů od státu, nedořešená legislativa při pozitivitě zaměstnanců a časová a finanční náročnost testování zaměstnanců. To všechno jsou problémy, se kterými se potýkají zemědělské a potravinářské podniky napříč celou Českou republikou, jak to uvádí tisková zpráva Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR.

Letošní leden byl například pro restaurace druhý nejhorší měsíc za poslední rok. Lidé v restauracích v prvním měsíci nového roku utratili zhruba třetinu toho, co před rokem. Větší propad tržeb měly jen loni v dubnu. V posledním roce měly restaurace otevřeno šest měsíců, většinou ale s omezením otevírací doby a dalšími opatřeními. Koronavirus ale tvrdě zasáhl třeba i oděvní průmysl, jak zveřejnila Česká televize ve svém speciálním pořadu o dopadech koronaviru na českou ekonomiku.

„Agrární komora ČR nesouhlasí s novou povinností, podle které by zemědělské podniky měly své pracovníky testovat na covid-19 dvakrát týdně. Tato povinnost může ještě dále navýšit náklady na straně zemědělské prvovýroby, k čemuž dochází už nyní vzhledem k současné složité epidemiologické situaci v Česku. S ohledem na nevyrovnané postavení zemědělců a zpracovatelů vůči maloobchodu nemají navíc možnost zvýšené náklady promítnout do ceny produkce.

Tisková zpráva 15. 3. 2021 – Navýšení testování ve firmách na 2x týdně, jak navrhuje Vláda ČR je zbytečné. Jak vyplynulo z průzkumu, který zorganizovala Potravinářská komora ČR mezi svými členy, záchyty jsou v řádech jednotek procent a již stávající testování je zejména pro malé a střední firmy obrovskou organizační a finanční zátěží.