Vláda přišla s konsolidačním balíčkem, který má ozdravit veřejné finance, a šetřit se bude také na zemědělcích. Škrty se však mají dotknout nejcitlivějších oblastí, jako je zemědělská půda, tedy základní výrobní prostředek pěstitelů i chovatelů. Navrhované zvýšení daně nadále prodraží půdu a ohrozí potravinovou bezpečnost České republiky, zejména u ovoce či zeleniny. Agrární komora ČR proto opakovaně vyzývá zákonodárce, aby se zvýšení daně z nemovitosti netýkalo zemědělské půdy.

Jedním z prvních velkých kroků současné Evropské komise bylo představení Evropské zelené dohody v prosinci 2019, na tu posléze navázala strategie Farm to Fork v květnu 2020. Hlavním cílem těchto plánů je dosáhnout v EU do roku 2030 udržitelného potravinového systému a do roku 2050 klimatické neutrality.

Práce na dálku se stane součástí zákoníku práce. Zákon však počítá s tím, že bude záležet na zaměstnavateli, zda s ní vysloví souhlas. Je to vzácný případ, kdy se stát nechystá zaměstnavatelům do jejich byznysu „kibicovat“, uvádí autor komentáře ve finančním magazínu Peníze.cz.

Podniky řeší, jak motivovat a podporovat své zaměstnance, pokud se schválí návrh na omezení benefitů. Některé firmy je mohou seškrtat, jiné hradit vyšší náklady ze svého. Zvláštní péči ale podle návrhu získá, jak ve svém zpravodajství uvádí server Seznam Zprávy, penzijní spoření.

Pozměňovací návrh ke konsolidačnímu balíčku obsahuje přílepky, o kterých vládní koalice nechce mluvit. Konstatuje to ve svém komentáři zpravodajský server Seznam Zprávy. Načež konkrétně jde o právo ministra zdravotnictví rušit státní nemocnice a také o nové povinnosti, které „balíček“ ukládá firmám.