• Zveřejněno: 16.11.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda na svém pondělním zasedání rozhodla o zvýšení minimální mzdy od ledna příštího roku o 600 korun na 15.200, informovala o tom Česká televize. Sociální demokraté tak nezískali ve vládě s ANO podporu pro ještě vyšší minimální mzdu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že pro ještě vyšší minimální mzdu nezískali sociální demokraté ve vládě podporu. „Byli jsme přehlasováni u 16.400 i 15.500 korun,“ řekla Jana Maláčová. Současně s minimální mzdou poroste i zaručená mzda, která se pohybuje od nejnižšího výdělku do jeho dvojnásobku.

Minimální mzda se naposledy zvyšovala letos od ledna o 1250 na 14.600 korun. Při týdenní pracovní době 40 hodin činí 87,30 koruny na hodinu. Zaměstnavatelé by příští rok částku nezvedali vůbec, vládní ANO v jednáních prosazovalo přidání 400 korun, ministerstvo práce považovalo za minimální navýšení 900 korun a za optimální 1800 korun. Odbory žádaly 1400 korun.

„Neznamená to nic jiného než, že krizi zaplatí běžní zaměstnanci,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí na svém twitterovém účtu.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) řekl, že požadavky na růst minimální mzdy se pohybovaly od zachování 14.600 (zaměstnavatelé) až po 16 tisíc (odbory). Různí členové vlády na tuto záležitost měli podle něho různé názory, na kompromisu se pak shodla většina. 

Karel Havlíček rovněž dodal, že v posledních letech minimální mzda výrazně rostla, protože se zvyšovala průměrná mzda, ale hlavně rostla ekonomika, která zažívala konjunkturu. To považuje za logický vývoj. Naopak v situaci historického poklesu hospodářství nastává pro firmy nejnáročnější období. „Všichni se musí uskrovnit,“ zdůraznil Karel Havlíček. Dodal také, že pokud bude schváleno chystané zrušení superhrubé mzdy, tak poroste čistá výplata i u lidí s minimální mzdou.

Cílem ministerstva práce a sociálních věcí bylo zvýšit kupní sílu lidí s nízkým výdělkem i jejich motivaci k práci. „Zvýšení minimální mzdy se projeví v legalizaci části výdělků, které jsou zaměstnancům vypláceny načerno. To zvyšuje například základ pro výpočet jejich budoucích starobních důchodů nebo podpor v nezaměstnanosti,“ podotklo ministerstvo v materiálu, který předkládalo vládě. Podle ministerstva má navýšení zajistit i rovné mzdové podmínky firmám.

Zaměstnavatelé naopak poukazovali na to, že se teď firmy potýkají s krizí. S minimální mzdou by musely zvýšit i zaručenou mzdu. Ta se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů může být nyní i nízké navýšení pro menší a střední podniky likvidační.

Odbory pak argumentovaly tím, že by lidé s nejnižší odměnou neměli v Česku vydělávat méně než v Polsku a na Slovensku.

  • Zdroj: Česká televize