• Zveřejněno: 21.08.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zájem o řemeslníky stále roste, a to hlavně o ty, kteří se specializují na zateplování, fotovoltaiku nebo třeba renovaci střech. Podle zpravodajství Českého rozhlasu to ukazují data portálu ePoptávka.cz. Hlavním důvodem je energetická krize a také snaha domácností ušetřit. Kdo ale hledá jakéhokoliv řemeslníka, musí se smířit s tím, že si na něj počká. Čekací doby se totiž pohybují od několika týdnů až po měsíce.

Český rozhlas k tomu dále uvedl, že většina řemeslníků má zakázky na několik měsíců dopředu. Například po obkladačích vzrostl zájem v prvním pololetí letošního roku, podle portálu ePoptávka.cz, meziročně o téměř sedm procent, po malířích dokonce o více než dvanáct procent.

„Během prvního čtvrtletí jsme zaznamenali skokový zájem o izolace, který byl v meziročním srovnání vyšší o celých 73 procent, poptávka po řemeslnících pro renovaci střech pak vyrostla už v minulém roce a meziroční nárůst může pozorovat i za první pololetí tohoto roku. Ve srovnání s rokem 2021 je vyšší dokonce o 30 procent,“ řekl pro Český rozhlas ředitel portálu ePoptávka.cz Otto Kočí.

Zájem však roste i v jiných odvětvích, třeba u instalatérů. Například Libor Vlach, majitel společnost VIP Instalace, která specializuje na vodu, plyn a také topení hlavně v domácnostech a rodinných domech, uvádí, že mají zakázky do konce letošního roku, a již neberou další zakázky. Na menší opravy nebo třeba havarijní výjezdy jeho firma nemá vůbec volnou kapacitu.

„Nejsme schopní tyhle zakázky vůbec obsáhnout. Zákazníci nám volají prakticky denně na různé opravy a servisy. Výměna kartuší, výměna sprchového koutu z celé Prahy i Středočeského kraje. Nejsme schopni tyhle servisní věci zvládat,“ popsal situaci Libor Vlach.

Podle serveru Nejřemeslníci.cz si navíc lidé za práce meziročně připlatí až 14 procent. Zájem o tyto práce souvisí, podle Davida Hanuše, ředitele marketingu serveru Nejřemeslníci.cz, i s energetickou krizí a snahou domácností šetřit. „Do konce roku čekáme díky programům ´Nová zelená úsporám´ nebo ´Oprav dům po babičce´ velký zájem o zateplovací práce, už teď vidíme nárůst organické poptávky a je důležité zákazníkům říci, aby tyto práce svěřili do rukou odborníků. Instalace je zásadní, stejně jako technologie sama, a v případě, že jsou zasazeny neodborně, tak se na ně nevztahuje záruka od výrobce, a nedojde tedy k úspoře energie, ale naopak se navýší,“ upřesnil David Hanuš.

Podle Romana Pommera, viceprezidenta Hospodářské komory ČR a prezidenta Cechu obkladačů se zlepšila situace na učňovských oborech díky demografii, přitom ale někteří studenti již při studiu ví, že se řemeslem živit nebudou. „Třeba v 18členné třídě instalatérů již půlka lidí ví, že to řemeslo nebude dělat. Z absolventů, kteří se vyučí řemeslu, tak jen 25 až 30 procent zůstává. A to je ten největší problém, a tady by měl pomoci stát,“ uvedl Roman Pommer.

Na některé učňovské obory se žákům navíc nechce. Jde například o pokrývače, tesaře, obkladače nebo třeba zedníky. Důvodem je prý třeba to, že nebudou pracovat v teple, ale venku a za každého počasí.

  • Zdroj: Český rozhlas