• Zveřejněno: 16.12.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Krize bydlení v Praze se přesouvá ze segmentu výstavby a prodeje nových bytů do segmentu nájemního bydlení. Poukázal na to v úterý 11. prosince na Fóru Zlaté koruny, které bylo věnováno problematice bydlení, Martin Vachek, předseda představenstva Asociace developerů České republiky.

Z jeho vystoupení vyplývá, že nájemné v Praze v posledních měsících neustále rostlo a stejný trend lze očekávat i v dalších letech. Změnu by přineslo odblokování výstavby a uvolnění většího počtu bytů na trhu k prodeji, respektive k pronájmu. Přitom změny v bydlení v Praze se již nedotýkají jen tisíců lidí, kteří si chtějí kupit nový byt, ale krize se stále výrazněji dotýká také oblasti nájemního bydlení, a tedy 400.000 obyvatel hlavního města.

Martin Vachek zdůraznil, že v Praze dnes chybí byty nejen na prodej, ale právě také na pronájem. Přitom právě nájemní bydlení má být budoucností bydlení (nejen) v Praze a jeho podíl kontinuálně narůstá.

Ceny nájmů rezidenčních nemovitostí v Praze se v posledních třech letech zvýšily o 39 % na průměrných 16 704 korun za měsíc za průměrně velký byt. Hlavním důvodem růstu je nedostatek bytů k pronájmu a pomalá výstavba. Za to mohou dlouhé schvalovací procesy, nárůst ceny peněz a na druhé straně kontinuální nárůst počtu obyvatel Prahy. V dalších měsících tak lze očekávat další navyšování nájemného v hlavním městě.

K příležitosti konání Fóra Zlaté koruny byl proveden i exkluzivní průzkum agenturou IPSOS, který byl zaměřen i na otázky spojené s financováním bydlení. „Pro polovinu lidí plánujících změnu bydlení by nárůst výdajů na bydlení o více než 10% představoval problém. Jakékoli zvýšení výdajů na bydlení by nebylo schopno zvládnout 15 % lidí,“ dodal k tématu zvyšování výdajů na bydlení Michal Straka z výzkumné agentury IPSOS.

U příležitosti Fóra o bydlení promluvil také předseda vlády ČR Andrej Babiš, který uvedl, že „my jsme bohužel bydlení zanedbali a po revoluci samospráva dostala 600 tisíc bytů a v této chvíli máme obrovský problém. Nájmy explodují, bytů je nedostatek hlavně ve velkých metropolích a já tu roli naší vlády vidím následovně – hlavně v legislativě, to znamená rekodifikace stavebního práva.“ Premiér se dále vyjádřil v tom smyslu, že očekával od ministerstva pro místní rozvoj lepší výkon. „Resortismus musí skončit a my zkrátka ten nový stavební zákon potřebujeme velice rychle. Není možné, aby v Praze trvalo postavení bytů 10 let,“ dodal premiér Andrej Babiš.