• Zveřejněno: 25.11.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

České stavebnictví příští rok meziročně vzroste o 1,7 procenta, v roce 2021 zpomalí růst na 0,5 %, vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na pátečním setkání vrcholných představitelů českého stavebnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) zde zároveň stavbařům slíbil, že zakázek bude stále víc. „Nebudete stíhat,“ slíbil za stát coby veřejného investora. Zároveň stavbařům slíbil „dobré časy“. Vláda také do Vánoc představí Národní investiční plán, jak uvedla to ve svém zpravodajství Česká televize.

Tržby stavebních firem podle jejich ředitelů vzrostou v příštím roce v průměru meziročně o 3,6 procenta, v roce 2021 o 1,3 procenta. Zakázky mají zajištěné v průměru na deset měsíců dopředu, velké společnosti na jeden rok. Zhruba pro třicet procent společností je tato doba delší než loni, naopak pětina mluví o zkrácení.

Podle zpravodajství České televize například generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík řekl, že očekávaný nástup hospodářské recese je zákonitým jevem. Otázkou je pouze to, kdy nastane, jak hluboce a s jakým časovým průběhem postihne konkrétní průmyslové obory. V současnosti již stavbaři zaznamenávají varovné signály, například z hutního průmyslu.

O něco málo optimističtější jsou velké firmy s minimálním ročním obratem 200 milionů korun. Ty čekají v příštím roce růst sektoru o dvě procenta. Podle malých a středních firem stoupne o 1,6 procenta.

Premiér Andrej Babiš se naopak ohrazoval proti slovům o zhoršování situace a ubývání práce pro stavbaře. Podle něj se samospráva (kraje, obce) topí v penězích. Zmínil i investiční plány státu, například pro nemocnice. Krizové prvky naopak vidí v řízení státu či v pomalém přijímání zákonů. Kritizoval rovněž nedostatečnou připravenost investorů či složitost povolovacích řízení, což prý prodlužuje dobu staveb.

Vláda se bude také snažit vedle státních zdrojů získat i peníze z Evropské unie. Uvedl, že Česká republika chce z EU peníze na investice a zároveň nechce, aby Evropa naší zemi zase diktovala, co má dělat. Pokud jde o další rozvoj českého stavebnictví, Andrej Babiš upozornil, že vláda chce rozšířit stavební činnosti i zapojením PPP projektů, což je vlastně poskytování veřejných služeb prostřednictvím spolupráce veřejného a soukromého sektoru.

Podle Andreje Babiše se nemůže se stát, že by Česká republika omezovala nějaké investice kvůli penězům. Tomu má pomoci i Národní investiční plán, který vláda dlouho slibuje a představí do Vánoc. Plán totiž představuje celkový potenciál investic v České republice. Již v loňském roce Andrej Babiš uvedl, že zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. V této souvislosti dále uvedl, že je přesvědčen o tom, že se postupně vracíme do časů první republiky, kdy Československo bylo na špičce Evropy i světa.

Česká televize dále sdělila, že podle údajů Českého statistického úřadu se českému stavebnictví se momentálně daří. Po vleklé krizi roste naše stavebnictví již třetí rok za sebou. Za poslední dva roky vzrostly tržby domácích stavebních firem téměř o pětinu. Proti předkrizovému roku 2008 byly loni nižší o osm procent. Loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Letos do konce září růst zpomalil na 2,1 procenta.

V mezinárodním srovnání bylo české stavebnictví v letošním prvním pololetí s meziročním růstem o 3,4 procenta mezi 26 zeměmi EU na 17. místě, údaje z Itálie a Kypru nebyly k dispozici. Meziročně si Česko pohoršilo o devět míst a v porovnání s koncem prvního čtvrtletí na tom bylo o tři příčky lépe.