• Zveřejněno: 16.05.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Česká republika bude muset zvýšit dočasně podporu v nezaměstnanosti kvůli dopadům koronavirové krize. Po pátečním jednání zástupců vlády s částí Národní ekonomické rady to v České televizi řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní jsou nyní tři scénáře navýšení podpory a nejvyšší varianta činí 500 korun na den, tedy 15 000 korun za měsíc. Minimální mzda je pro letošek 14 600 korun.

Podle serveru Aktuálně.cz ministryně Jana Maláčová dále prohlásila, že česká republika bude muset jít cestou dočasného zvýšení podpory v nezaměstnanosti, aby byla zachráněna ekonomika, a aby byli rovněž zachráněni i lidé, kteří dělali vše správně a nebyli tak vlastně potrestáni.

Nezaměstnanost se v České republice v dubnu zvýšila z březnových 3,0 procenta na 3,4 procenta. Úřady práce evidovaly 254.040 uchazečů o práci. Podle pátečních údajů ministerstva bylo k 14. květnu zájemců o práci 261.777 osob. Nezaměstnanost dosahovala 3,5 procenta. Ministerstvo v podkladech ke kurzarbeitovému programu Antivirus uvedlo, že očekává případné zvýšení kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Nezaměstnanost by se tedy pohybovala kolem osmi procent.

Aktuaalne.cz ve své zprávě dále uvádí, že podpora se lidem do 50 let vyplácí za určitých podmínek pět měsíců, lidem od 50 do 55 let osm měsíců a lidem nad 55 let 11 měsíců. Částka se u zaměstnanců stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku za poslední dva roky, u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) z vyměřovacího základu. První dva měsíce se vyplácí 65 procent, další dva měsíce 50 procent a ve zbytku času 45 procent. Pokud člověk odejde z práce bez vážného důvodu sám, nebo "na dohodu", dostává 45 procent.

Zároveň se ve zprávě uvedena informace o tom, že pokud nemůže pracovník výši příjmu bez svého zavinění doložit, počítá se částka z průměrné mzdy v ČR za první tři čtvrtletí předchozího roku. Loni to bylo 33 429 korun. Za první dva měsíce podpora odpovídá 0,15násobku, za další dva 0,12násobku a ve zbytku 0,11násobku průměrné mzdy. Nejnižší částka tak je 3677 korun. Maximální podpora může dosahovat 0,58násobku průměrné mzdy, letos tedy 19.389 korun. Při rekvalifikaci je to pak Podle Jany Maláčové průměrná podpora činí asi 8500 korun. "Bylo by nešťastné, kdybychom měli statisíce lidí v takto nízkých částkách," uvedla ministryně. Poukázala na to, že českou ekonomiku táhne spotřeba. Pokud by lidé neměli peníze, neutráceli 0,65násobku, tedy 21.729 korun za měsíc.

Podle Jany Maláčové průměrná podpora činí asi 8500 korun. "Bylo by nešťastné, kdybychom měli statisíce lidí v takto nízkých částkách," uvedla, podle serveru Aktuaalne.cz, ministryně Jana Maláčová. Poukázala rovněž na to, že českou ekonomiku táhne spotřeba. Pokud by lidé neměli peníze, neutráceli by.

Ministryně práce Ša sociálních věcí dále zmínila tři scénáře navýšení. Oznámila jen nejvyšší verzi, podle které by denní podpora dosahovala 500 korun. Jana Maláčová podotkla, že takovou částku dostávají nyní při zavření provozů živnostníci. "Je velmi složité vysvětlit pak statisícům lidí, kteří přijdou o práci nezaviněně kvůli viru, že musí přežít za polovičku," dodala ministryně Jana Maláčová.

  • Zdroj: Aktualne.cz