• Zveřejněno: 20.05.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pět dní před volbami oznámili, že se jim podařilo připravit první návrh rozpočtu na příští rok spolu s tím, že ministerstvo financí našlo peníze pro zvýšení rodičovského příspěvku, jak ho dlouhodobě prosazuje ČSSD. Schodek státního rozpočtu by měl být stejný jako letos, tedy 40 miliard korun. Výdaje by měly být 1,594 bilionu korun a příjmy 1,554 bilionu korun.

Podle zprávy Hospodářských novin ministerstvo financí, jak se dnes vyjádřil premiér Andrej Babiš, našlo peníze na zvýšení rodičovského příspěvku, který by se měl zvýšit z 220 na 300 tisíc korun. Týkat by se to mělo lidí, kteří budou mít k prvnímu lednu příštího roku dítě do 4 let věku a aktivně pobírají rodičovský příspěvek. Náklad je, podle premiéra Andreje Babiše, 8,6 miliardy ročně. V rámci rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí se našlo jen 250 milionů korun navíc, ostatní peníze pochází z ostatních kapitol rozpočtu.

Mezi cestami, jak chce vláda získat další peníze do rozpočtu, premiér zmínil například snížení počtu státních úředníků. Podle něho ministryně financí Alena Schillerová předkládá konkrétní šetření v rámci ministerstev. Protože si premiér i ministryně financí myslí, že český stát nepotřebuje takový počet úředníků. Přitom, i z hlediska provozních nákladů, jsou na ministerstvech velké rezervy.

Ministryně Alena Schillerová k tomu uvedla, že u úřadů trvá na desetiprocentní úspoře v provozních výdajích. Zároveň chce do budoucna v rozpočtových pravidlech upravit vázání peněz na neobsazená pracovní místa a zároveň motivovat úřady k úsporám například tak, že jim polovinu z úspor vrátí.

Ministryně navrhuje na straně příjmů rozpočtu změny tvorby rezerv pojišťoven, což by podle ní mělo přinést 4,8 miliardy korun, zavedení digitální daně na technologické firmy, které má přinést pět miliard a miliardy očekává i od zavedení další vlny EET. Podle ní EET přinesla do státní kasy 20 miliard korun. Změna sazeb u hazardu, alkoholu a cigaret má také podle Schillerové přinést další miliardy. Zmíněná třetí a čtvrtá vlna EET by se ale mohla spustit nejdříve v druhé polovině letošního roku. 

Zpráva Hospodářských novin dále uvádí, že podle premiéra Andreje Babiše by český stát získat peníze také od bank. Místo sektorové daně, navrhované ČSSD, premiér prosazuje vznik tzv. Národního rzovojového fondu. Tam by měly podle návrhu premiéra přispívat banky a by příští rok při jeho vzniku mohly odvést asi šest miliard korun. Návrh ČSSD na zdanění bank měl přinést až 14 miliard. Vznik fondu a případné příspěvky by nyní měla projednat pracovní skupina. Premiér Andrej Babiš dodal, že na vzniku pracovní skupiny se v pondělí dohodl na setkání se zástupci bank. Podle dřívějších vyjádření premiéra, jak uvádějí Hospodářské noviny, se uvažuje o tom, že by do fondu banky dávaly 10 až 20 procent dividend. Z fondu by se hradily stavby silnic, školek nebo sociální programy.

Státní rozpočet na rok 2020 počítá s růstem investic na 135 miliard korun z letošních 122,3 miliardy korun. Rovněž by opět měly o 900 korun stoupnout důchody, dále uvedl Andrej Babiš. O růstu mezd bude ještě vláda jednat se sociálními partnery 27. května. První verzi rozpočtu bude podle premiéra schvalovat na mimořádné schůzi 31. května.