• Zveřejněno: 03.07.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Stovky lidí po celé republice žijí v nejistotě, že dostanou v práci v nejbližších týdnech výpověď. Podle zpravodajství Televizních novin TV NOVA několik podniků již totiž předem avizovalo, že budou propouštět. Nejvíce to postihne zaměstnance z oblasti vědy a techniky.

„V květnu 2024 nahlásilo hromadné propouštění 15 zaměstnavatelů. To je o tři více než v předchozím kalendářním měsíci a o šest více než ve stejném kalendářním měsíci předchozího roku. Celkově bylo nahlášeno propouštění 738 osob,“ sdělilo Televizním novinám tiskové oddělení Úřadu práce ČR.

Z televizní reportáže TV NOVA dále vyplývá, že regionem, kde má přijít o práci nejvíce lidí, je Jihomoravský kraj (280), potom následuje Plzeňský (106) a Jihočeský kraj (70). Propouštění se přitom dotkne především specialistů v oblasti vědy a techniky a zpracovatelů potravin a dřeva.

Podle Úřadu práce ČR, z hlediska odvětvového zaměření, nahlásily hromadné propouštění zejména organizace podnikající ve výrobě elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, dále ve výrobě oděvů a v oboru výroby strojů a zařízení.

„Vývoj v posledních třech letech vykazuje mírný růst, a to jak v počtu zaměstnavatelů, kteří hlásili hromadné propouštění, tak i v počtu propouštěných lidí,“ uvedl dále Úřad práce ČR. Z dalších informací úřadu práce lze vysledovat, že za stejný měsíc, tj. v roce 2021, se propouštění týkalo celkově 652 zaměstnanců, o rok později toto číslo vzrostlo na 724, v loňském roce sice kleslo na 553, ale letos v květnu, počet propouštěných zaměstnanců byl nejvyšší za poslední roky, a to s počtem 738 osob.

Tiskové oddělení Úřadu práce ČR zároveň upozornilo, že pokud některý zaměstnavatel ohlásil záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci. Podle úřadu se jedná o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců. Navíc k němu nemusí vždy dojít, nebo se propouštění může dotknout jen části z původně deklarovaného počtu zaměstnanců. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele.

Nezaměstnanost, podle úřadu, opět mírně klesá. Úřad práce ČR evidoval, k letošnímu 31. květnu, celkem 274.322 uchazečů o zaměstnání, což je o 5.756 méně než v dubnu. Nezaměstnanost klesla ve všech 14 krajích a v 70 ze 77 okresů Česka. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v květnu o 7.805 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst.

  • Zdroj: Televizní noviny, TV NOVA