• Zveřejněno: 31.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

V živočišné výrobě aktuálně chybí zhruba šestina pracovníků kvůli karanténám nebo ošetřování dětí, které nemohly jít do škol. Lidé ze zahraničí pak nedorazili na pěstování zeleniny. Chovatelé zvířat apelují na vládu, aby prominula sociální pojištění alespoň po dobu trvání nouzového stavu pro prvních 50 zaměstnanců v podniku. Ve čtvrtek to uvedli zástupci Agrární komory ČR, jak o tom informoval server Aktualene.cz.

Podle komory ubližuje zemědělcům také uzavření gastronomického sektoru a školních jídelen, se kterými měli někteří z nich smlouvy.

Pěstitelé a chovatelé nemohou poslat své zaměstnance na home office, dodávají zástupci komory. Největší dopad má současná situace pak na obory s vysokým podílem ruční práce, jako je pěstování ovoce a zeleniny.

Podle Agrární komory ČR chybí kvalifikovaní sezonní pracovníci, jejichž část za normálních okolností přijíždí ze zahraničí. V období květen až říjen narůstá potřeba pracovních sil u ovocnářů a zelinářů na dvojnásobek. Kvůli výpadku kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí došlo letos k meziročnímu nárůstu pracovních nákladů v řádu desítek procent. Načež, zástupci komory zároveň dodali, že lidé se u pěstebních prací často střídají a nejsou tak šikovní ani zkušení jako dlouholetí pracovníci ze zahraničí. Jde například o "nekvalifikované" pracovníky ze zavřených gastronomických provozů nebo z automotivu (což jsou firmy pracující pro automobilový průmysl – pozn. red.) firmybilové výroby. "Na vyšších výdajích se podílí i tlak na zvyšování mezd od agentur práce nebo vícenáklady na zřizování karanténních ubytoven," uvedla komora.

V příštím roce je podle komory možné, že dojde ke snížení pěstebních ploch zeleniny o 15 procent. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé finišuje také sklizeň ovoce, kde chybí kolem 500 pracovníků. Ze zahraničí nedorazili pracovníci například z Ukrajiny, Moldávie, Rumunska nebo z Filipín a Mongolska.

Pokles počtu pracovníků v zemědělství činil loni 1,2 procenta, bylo jich tak zhruba 99 000. Předloni to přitom vypadalo, že se počet pracovníků stabilizoval, loni však podobně jako většinově v posledních dvou dekádách znovu klesl. Průměrný plat v zemědělství se loni podle vládní zprávy meziročně zvýšil o zhruba 1800 Kč na 27.200 Kč.

  • Zdroj: Agrární komora ČR, Aktualne.cz, ČTK