Vláda schválila navýšení ošetřovného na 80 procent denního základu z dosavadních 60 procent, a to zpětně od 1. dubna. Od pondělí mohou také otevřít řemeslníci, farmářské trhy, autobazary či autosalony. První vlnu rozvolnění opatření potvrdil na tiskové konferenci vlády ČR, a to v přímém přenosu České televize, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V omezené míře se podle něho od začátku příštího týdne otevřou i vysoké školy.
Vláda na pátečním zasedání schválila navýšení ošetřovného na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců, změna by mohla platit zpětně od 1. dubna. Uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle návrhu zákona by měl stát ošetřovné kvůli uzavřeným školám vyplácet nejdéle do prázdnin. Příští týden by zákon měla posoudit sněmovna.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dále řekl, že kabinet schválil první vlnu uvolnění opatření. Od pondělí 20. dubna se tak mohou otevřít provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary či autosalony, jak s tím počítal vládní plán na rozvolnění opatření zavedených kvůli epidemii nového typu koronaviru.
Vláda v pátek, podle Adama Vojtěcha, schválila také návrh, podle kterého se v pondělí otevřou vysoké školy. Fungovat ale budou jen v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit by se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou. Budou se tak moci konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek. Individuálně bude možné na vysoké škole navštívit knihovnu či studovnu, ale jen za účelem vyzvednutí či vrácení studijní literatury.
Problémy s možnostmi cestování do zahraničí na dovolenou
Ministr Vojtěch si neumí představit, že by se náhle uvolnilo cestování do celého světa. Vzhledem k situaci v jiných zemích by podle něj hrozilo opětovné zavlečení nákazy koronavirem do ČR a je třeba chránit veřejné zdraví. Vojtěch dnes také uvedl, že zakázat cestování vládě umožňuje zákon o veřejném zdraví. Kabinet nicméně cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmí až na výjimky opustit republiku.
"Nedokážu si představit, že bychom ze dne na den uvolnili cestování do celého světa bez omezení v této chvíli, když víme, že v řadě zemí je situace neutěšená. Mohlo by to vytvořit druhou nebo třetí vlnu pandemie," řekl Vojtěch po jednání vlády.
Podle něj bude vláda situaci v zahraničí a s tím spojené možnosti cestování pravidelně vyhodnocovat. "Může dojít k nějakým úpravám. Ale na druhou stranu je pro nás zásadní ochrana veřejného zdraví a zákon o veřejném zdraví, který jasně dává mandát bránit zavlečení nákazy i z jiných zemí," řekl ministr Adam Vojtěch.
Náměstek ministra Roman Prymula uvedl, že s ohledem na letní dovolené je možné jednat s jinými státy o možnosti rekreace, například na Jadranu. Podle něj ale bude nutné zajistit nejen souhlas cílové země, ale i těch transitních, a stanovit podmínky pro cestu na dovolenou i pro návrat, jako například negativní test na nemoc covid-19. Vše ale bude podle Prymuly záležet na aktuální epidemiologické situaci v létě, cestovat by podle něj mělo být možné jen do zemí, kde bude riziko nákazy podobné jako v Česku.
Termín otevření salonů pro psy a kočky hýbe republikou
Ministři po jednání vlády na otázku, zda se mohou od pondělí otevřít i salóny pro psy a kočky, nereagovali zcela jasně. Kabinet je totiž do první vlny výslovně nezařadil. "My jsme řekli, že už se chceme vyhnout definování specifických prodejen, tyto spadají do provozoven do 200 metrů čtverečních, předpokládám, že větší nejsou, ty by byly uvolněny od 27. dubna," uvedl Adam Vojtěch. Pokud se však jedná o řemeslo, týká se salónů nejbližší termín, dodal později.
Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jsou psí salóny sice volná živnost, ale na hraně s řemeslem, proto budou moci otevřít rovněž od pondělí. "Je to podobný případ jako například výroba a oprava brašnářského zboží," napsal ministr Karel Havlíček dnes ČTK.
Kadeřnictví a holičství se podle plánu vlády mají otevřít až v pondělí 25. května. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula to vysvětlil tím, že v klasickém kadeřnictví nastává bezprostřední přímý kontakt mezi cizími lidmi, což je z hlediska epidemie rizikové. "U pejsků ten problém není zdaleka takový, z tohoto úhlu pohledu je to bezpečnější," uvedl.
Kapacita lázeňských zařízení byla zatím v záloze
Ohledně zprovoznění lázeňských zařízení chce odborná skupina ministerstva zdravotnictví počkat do konce dubna na zhodnocení epidemiologické situace. V plánu otevírání obchodů na rozdíl od ubytovacích služeb nejsou, protože spadají pod zdravotnictví. "Pro nás byly nějakou záložní kapacitou, proto jsme zakázali přijímat nové pacienty. Pokud nenastanou nějaké problémy, tak bychom mohli kapacitu lázní postupně obnovit do nějakého stavu před nemocí covid-19, ale postupnými kroky," uvedl Adam Vojtěch.
Od 27. dubna budou možné bohoslužby, od 8. června neomezeně
Vláda ČR také potvrdila plán, podle kterého se mohou od 27. dubna konat veřejné bohoslužby a náboženské obřady do 15 osob. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že návrh byl projednám s kardinálem Dominikem Dukou. Premiér Andrej Babiš již dříve uvedl, že v dalších fázích vládního harmonogramu by se mohly veřejné bohoslužby postupně konat ve větším, ale stále omezeném počtu účastníků.
Od 11. května by se shromáždění v kostele mohlo zúčastnit do 30 lidí, od 25. května do 50 lidí, a to za dodržení hygienických pravidel či rozestupů platných kvůli šíření koronaviru. Od 8. června by už akce v kostelích neměly být počtem účastníků omezeny.
Prezident ČR podepsal přerušení splácení úvěrů a hypoték
Lidé i firmy budou moci požádat o přerušení splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení si budou moct vybrat. Moratorium v pátek svým podpisem vládního návrhu zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů umožnil prezident ČR Miloš Zeman.
V případě jednotlivců má být podle zákona odloženo splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny. Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.
Pokuty až v květnu, rozhodl Senát
Senát v pátek rozhodl, že maximální výše úroků z dlouho nesplácených spotřebitelských úvěrů bude omezena. Zároveň nově omezil výši sankcí pro osoby samostatně výdělečně činné za opožděné splátky úvěrů.
Horní komora také umožnila přijetí zákona, podle něhož policie bude moci na místě pokutovat až 10 tisíci korunami lidi, kteří poruší opatření proti šíření koronaviru. Zákon tak teď dostane k podpisu prezident, ale až po uplynutí 30 dnů, které má Senát na projednávání zákonů. Tato lhůta skončí 9. května, tedy po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který byl prodloužen do konce dubna.
Policisté by mohli pokutovat lidi například za porušení nařízení o omezení pohybu nebo za nezakrývání dýchacích cest na veřejnosti, které je povinné od 19. března. Řešení přestupků na místě má podle Hamáčka omezit jejich projednávání ve správním řízení, což zatěžuje radnice a krajské hygienické stanice.
Senát také doplnil zákon, podle něhož firmy, které musely kvůli koronaviru uzavřít provoz, budou moci nájemné za březen až červen splatit až koncem roku. Horní komora totiž chce, aby stát ručil za uhrazení 80 procent nájemného za pronajaté prostory, které by firmy dlužily kvůli uzavření v důsledku koronaviru. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s takovou úpravou nesouhlasil. Senátní úpravu nyní bude muset znovu posoudit sněmovna, v níž má vládní tábor na rozdíl od Senátu většinu.