Odborový svaz ECHO, který zastupuje zaměstnance ve společnostech E.ON v České republice a Odborový svaz UNIOS, zastupující zaměstnance v českých společnostech koncernu Innogy vydaly koncem března následující stanovisko:
„V minulých dnech byla oznámena dohoda mezi německými koncerny E.ON a RWE, která bude znamenat vzájemné majetkové přesuny a specializaci obou společností na odlišné podnikatelské činnosti. Tento obchod zahrnuje i prodej dceřiné společnosti innogy SE do struktur E.ON, který se v budoucnosti přímo dotkne zaměstnanců obou společností v České republice. Spolu s tímto obchodem bylo oznámeno i možné snížení počtu zaměstnanců.“
V prohlášení, které podepsali předseda OS ECHO Zdeněk Černý a předseda OS UNIOS Karel Sladkovský, se dále uvádí, že „vzájemný obchod energetických gigantů, který je podmíněn schválením evropských úřadů, musí být doprovázen zástupci zaměstnanců - odbory za spoluúčasti národních odborových svazů. Odbory budou vyžadovat důsledné plnění stávajících závazků a garancí z platných kolektivních smluv. Veškeré změny, využití synergií a možné zvyšování efektivity musí být odsouhlaseno zástupci odborů a doprovázeno sociálními programy s maximálním využitím přirozených odchodů. V obou společnostech v současnosti pracují zaměstnanci, kteří v průběhu minulých let spoluutvářeli dnešní vysokou hodnotu firem. Stávající vysoce kvalifikovaní zaměstnanci jsou pro obě společnosti nepostradatelní a jsou základním kapitálem a předpokladem budoucího úspěchu.“
Prohlášení zároveň konstatuje, že odborové svazy respektují současnou pozici zaměstnavatelů E.ON a innogy, kteří ve své současné činnosti budou do konečného vypořádání obchodu dle evropského práva vzájemnými konkurenty. Tato skutečnost však nemůže být překážkou k prohloubení dosavadní vzájemné spolupráce obou odborových svazů za účelem ochrany práv svých členů. K tomuto využijí i vzájemné spolupráce v rámci evropských odborových struktur.
Pro vysvětlení situace, proč oba odborové svazy vydaly toto společné prohlášení, je zapotřebí uvést, že zhruba v polovině března oznámilo vedení obou německých koncernů, tj. E.ON a RWE, vzájemné ekonomické a obchodní propojení s tím, že společnost E.ON se stane společností zaměřenou na provozování evropských energetických sítí a poskytování nejmodernějších zákaznických řešení s předpoklady k tomu, aby jako hybná síla inovací podpořila energetickou transformaci v Evropě. Společnost RWE se stane vedoucím evropským výrobcem elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s atraktivním růstovým potenciálem, a to v optimální kombinaci s bezpečnou a spolehlivou dodávkou z konvenčních elektráren a obchodování s energií. Mimochodem oba koncerny zásobují naše občany dodávkami elektřiny a plynu. Takže, jejich vzájemné ekonomické propojení se určitě odrazí i v této oblasti.
Ale vraťme se k prohlášení OS ECHO a OS UNIOS. Z něho vyplývá, že oba odborové svazy, mají přirozeně obavu o to, zda těmito vzájemnými majetkovými přesuny nedojde ke snížení počtu zaměstnanců těchto německých koncernů a zároveň, aby se jim nezhoršily pracovní a sociální podmínky. Proto odboráři vedení obou německých koncernů naznačují, že budou za práva našich zaměstnanců bojovat, nejen na území České republiky, ale i v rámci evropských odborových struktur.