Europoslanci by měli o navrženém usnesení hlasovat během čtvrtečního plenárního zasedání, tedy ještě před summitem Evropské rady, který se má uskutečnit 23. dubna.
Právě na tomto summitu se mají předsedové vlád členských zemí EU dohodnout, zda společné evropské dluhopisy Unie vytvoří, čí nikoli. Dosavadní jednání ministrů financí o koronabondech totiž ztroskotala.
Dělící linie vede mezi severními a jižními členskými státy. Zatímco Itálie a Španělsko koronavirové dluhopisy prosazují, Německo a Nizozemí jsou proti. Parlament chce proto vyzvat ke kompromisnímu řešení, které by mohlo uspokojit obě dvě strany.
Masivní investice včetně koronabondů
Europoslanci se podle návrhu usnesení chystají vyzvat Evropskou komisi k předložení masivního balíku investic, který by byl součástí víceletého finančního rámce (MFF) pro období od roku 2021 do roku 2027. Investice by podle nich měly jít nad rámec toho, jak může členským státům pomoci Evropský stabilizační mechanismus (ESM), Evropská investiční banka (EIB) a Evropská centrální banka (ECB).
„Nezbytné investice by byly financované z navýšeného MFF, z existujících fondů EU a finančních nástrojů, a z dluhopisů garantovaných rozpočtem EU,“ píše se v navrženém usnesení.
„Balíček by neměl obsahovat vzájemné splácení existujících dluhů a měl by se zaměřit na budoucí investice,“ uvádí dokument.
Pod návrh se podle informací serveru EURACTIV podepsali předsedové čtyř frakcí Evropského parlamentu – Manfred Weber a Esteban Gonzalez Pons za lidoveckou frakci (EPP), Iratxe García Pérezová za sociální demokraty (S&D), Dacian Cioloș za liberály (Renew Europe) a Philippe Lamberts za frakci Zelení/EFA.
Levicová frakce GUE-NGL a konzervativní ECR se k podpisu nepřipojily. Někteří levicoví poslanci ale prozradili, že usnesení při čtvrtečním hlasování podpoří.
Dokument také vyzývá k tomu, aby byl investiční balíček v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu a se strategií digitální transformace.
Flexibilita nadevše
Co se týče dlouhodobého rozpočtu EU pro období 2021-2027, Evropský parlament ho prosazuje v co nejflexibilnější podobě. Podporuje také navýšení objemu fondů.
„(Evropský parlament) trvá na přijetí ambiciózního MFF s navýšeným rozpočtem v souladu s unijními cíli, předpokládanými dopady krize na unijní ekonomiky a očekáváními, která mají občané od evropské přidané hodnoty,“ uvádí dokument s tím, že čerpání peněz z unijních fondů by mělo být flexibilnější a jednodušší. Europarlament v dokumentu vyzývá i k vytvoření nových vlastních zdrojů rozpočtu.
O víceletém finančním rámci pro období po roce 2021 budou příští týden jednat také předsedové vlád členských zemí. Dnes o tom informoval předseda Evropské rady Charles Michel.