• Zveřejněno: 27.04.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

V odpoledním programu prvního dne jednání VII. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve zprávě o činnosti o minulého VI. sjezdu, který se uskutečnil před čtyřmi roky, zazněly z úst předsedy ČMKOS Josefa Středuly další požadavky odborářů na zlepšení pracovních a sociálních podmínek zaměstnanců.

Především to bylo nastolení otázky zkrácení pracovní doby o 2,5 hodiny týdně, to je ze 40 hodin na 37,5 hodiny, či uzákonění pěti týdnů dovolené pro všechny. Tyto požadavky, spolu se zrušením karenční doby, hodlá Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) usilovně prosazovat v příštích letech. Na programu je rovněž i dřívější odchod do penze pro pracovníky v náročných profesích.

"Zkracování pracovní doby je zodpovědné, může to pomoci i v tvorbě pracovních míst," řekl předseda ČMKOS Josef Středula, kterého odboráři v pátek na sjezdu zvolili do čela ČMKOS na další čtyři roky. Místopředsedy ČMKOS byli znovu zvoleni Vít Samek a Radka Sokolová.

Podle Josefa Středuly kratšímu pracovnímu týdnu bude nahrávat i nastupující digitalizace. Tlak na snížení počtu odpracovaných hodin týdně je dán i tím, že Češi stráví v práci mnohem více času než jejich kolegové z jiných států EU. Josef Středula uvedl, že německý zaměstnanec ročně v průměru odpracuje 1077 hodin, ten český pak zhruba o 270 hodin víc. "Lidé jsou tu před důchodem pak také mnohem víc unaveni," podotkl předseda ČMKOS.

Dalším požadavkem odborů je i pětitýdenní dovolená pro všechny zaměstnance. To je i ve státní a veřejné správě, kde mají zatím čtyři týdny dovolené, zatímco v průmyslu a ve stavebnictví mají zaměstnanci, na základě kolektivních smluv, pět týdnů řádné dovolené.

ČMKOS chce pokračovat i ve své kampani Konec levné práce. Na vyjednávání o růstu mezd pro příští rok se chce připravit 11. září na setkání odborářů z celé republiky. Akce, která má předáky motivovat před začátkem kolektivního vyjednávání, se uskuteční už počtvrté.

Podle Josefa Středuly si pracovníci, které chránila kolektivní smlouva, vydělali mezi lety 2014 až 2017 v průměru o 137.347 korun víc než ostatní. Měli také celkově v průměru o 166 hodin kratší pracovní dobu, tedy o jeden měsíc, uvedl Josef Středula.

Pokud jde o zaměstnávání zahraničních pracovníků v České republice, což v současné době vehementně požadují zaměstnavatelé, odbory jednoznačně požadují, aby zahraniční pracovníci dostávali za stejnou práci stejné odměny jako čeští zaměstnanci.

Zítra VII. sjezd ČMKOS pokračuje druhým dnem jednání, kdy má na programu připomenutí Vzpomínkového dne, kdy si odbory na celém světě připomínají tragické důsledky pracovních úrazů. Hlavním bodem druhého dne jednání bude diskuse o zkrácení pracovní doby.